Hobby Ziarno (szumy) na zdjęciach - co to jest, jak...

Ziarno (szumy) na zdjęciach – co to jest, jak je wykorzystać?

-

Podobnie jest w fotografii mody, aczkolwiek zdarzają się tutaj odstępstwa. Wystarczy spojrzeć na zdjęcie Morning Beauty Karoliny Kurkovej w wykonaniu Patrick’a Demarcheliera. Ziarno na tym zdjęciu jest ogromne, a mimo to ma swój urok. I z całą pewnością nie jest to wynik błędnej ekspozycji, a następnie próby wyciągnięcia szczegółów z niedoświetlonych części zdjęcia zarejestrowanego pierwotnie w formacie .jpeg ani niedopatrzeniem w kwestii obniżenia ISO. Jestem pewny, że Patrick Demarchelier doskonale wiedział, co robi.

Ziarno może więc być artystycznym środkiem wyrazu, o ile odpowiednio dobierzemy temat do zdjęcia. Świetnie sprawdzają się akty, surowe krajobrazy i portrety starszych ludzi. Nie jest to jednak regułą. Zdrowy rozsądek powinien podpowiadać, że małe dzieci na ziarnistym zdjęciu nie będą wyglądać dobrze, że fotografując je należy dążyć do czystości w kadrze, naturalności i unikać wszelkich „szpanerskich” zagrywek. A jednak widziałem ziarniste portrety malutkich dzieci, które były świetne. Tak więc nie ma sztywnych reguł w kwestii ziarna na zdjęciach. Zresztą, jak w całej fotografii. Osobiście mogę jednak powiedzieć, że pomijając temat zdjęcia, ziarno najlepiej prezentuje się w odcieniach szarości. Kolorowe zdjęcia z szumem są do przyjęcia, jednak moim zdaniem, czarno-białe lub tonowane kadry są zdecydowanie bardziej wymowne.

Dawniej, żeby uzyskać ziarno, trzeba było korzystać z negatywów o wysokich czułościach albo wykonywać powiększenia z bardzo małych fragmentów klatki. Trochę później modna stała się obróbka forsowna, czyli wywoływanie negatywu o czułości 800 ISO, w warunkach odpowiednich dla czułości 1600 ISO. Negatyw, po prostu, wywoływano dłużej niż potrzeba, co powodowało zwiększenie ziarnistości emulsji srebrowej. Dzisiaj proces ten jest jeszcze prostszy. Wystarczy otworzyć program typu Photoshop, wejść w zakładkę „Filtr” w pasku menu i z rozwijanej listy wybrać „Szum” a następnie „Dodaj szum”. Za pomocą suwaków możemy regulować wielkość i intensywność szumu, a nawet wybrać jego rodzaj.

Uwaga!

Warto z tym poeksperymentować, bo może się okazać, że nasze zdjęcia zyskają zupełnie inną jakość, jeśli dodamy do nich nieco szumu.

Robicie zdjęcia? Co myślicie o fotografiach z ziarnem (dodanym lub naturalnym) – podobają się Wam? Podzielcie się opiniami.

Dawid Markiewicz

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Diuretyki – działanie

Diuretyki to leki moczopędne. Dzięki temu, że przyspieszają diurezę, czyli wydzielanie moczu, stosuje się je w terapiach niewydolności krążenia i wielu innych chorób. Jest to głęboko uzasadnione fizjologią organizmu. Można powiedzieć, że diuretyki poprzez oddziaływanie na pracę nefronu (podstawową jednostkę nerek) wpływają na funkcjonowanie szeregu układów w ustroju.

Jak zwiększyć FPS w Call of Duty 4?

Gdy nasz komputer odmawia posłuszeństwa, a Call of Duty 2 działa gorzej niż polski rząd, należy zainteresować się problemem. Jak zwiększyć liczbę klatek na sekundę w wyżej wymienionej grze? Okazuje się, iż jest to możliwe, a przede wszystkim, bardzo proste. Z tego poradnika dowiecie się, jak tego dokonać.

Zobacz też

Co grozi za jazdę bez opon zimowych w Polsce, w Niemczech?

Choć posiadanie opon zimowych nie we wszystkich krajach jest obowiązkowe, warto dobrze przygotować się do zimy przez wzgląd na bezpieczeństwo jazdy.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: