Jeśli fotografujemy przedwcześnie łysiejącego mężczyznę, starajmy się zrobić zdjęcie nieco z dołu i zrezygnować z jakiegokolwiek światła doświetlającego włosy.

Fotografując osobę starszą, jeśli oczywiście nie chcemy pokazać na zdjęciu jej wieku, oświetlmy ją głównie przednim światłem (chociaż niekoniecznie z lampy pierścieniowej). Światło boczne tylko pogłębi cienie i tym samym, zaakcentuje zmarszczki.

Modela z odstającymi lub nieproporcjonalnie dużymi uszami powinniśmy ustawić w taki sposób, aby jego uszy znalazły się cieniu, a byłoby jeszcze lepiej, gdyby tylko jedno ucho znalazło się w kadrze.

Modeli z dużymi nosami fotografujemy podobnie jak łysiejących, nieznacznie z dołu. Ponadto, możemy ich poprosić aby spojrzeli prosto w obiektyw i podnieśli brodę do góry i jednocześnie wysunęli szyję do przodu. Dzięki takiemu ustawieniu, nos powinien na naszym kadrze ulec radykalnemu zmniejszeniu. Jeśli model ma podwójny podbródek i prosi o zatuszowanie go, my prosimy go, by podniósł głowę do góry.

Aparat też możemy ustawić tak, aby fotografować nieco z góry. Światło ustawiamy podobnie. Dzięki temu, pod brodą powstanie cień zakrywający drugi podbródek.

Starajmy się nie fotografować ludzi ustawionych frontalnie, z ramionami na wprost obiektywu, chyba że zależy nam na podkreśleniu tężyzny danego osobnika. To już zależy od nas, ale masywnego kulturysty raczej nie powinniśmy fotografować w taki sam sposób jak wychudzonej modelki. Krótko mówiąc, osoby ustawione ramionami na wprost obiektywu będą wyglądały masywniej niż w rzeczywistości. Jeśli nie zależy nam na takim pokazaniu danej osoby, ustawmy ją w taki sposób, aby ramiona znajdowały się pod kątem do osi obiektywu.

Dzięki temu zmniejszymy optycznie ramiona, a fotografowana osoba będzie wyglądać swobodniej, dynamiczniej i, z pewnością, bardziej naturalnie.

Lubicie fotografować ludzi czy stawiacie raczej na zdjęcia obiektów nieożywionych? 😉 Dlaczego? Dajcie znać.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCross processing – co to jest, jak zrobić?
Następny artykułZiarno (szumy) na zdjęciach – co to jest, jak je wykorzystać?

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here