Hobby Jak robić dobre portrety - jak dobrze fotografować ludzi?

Jak robić dobre portrety – jak dobrze fotografować ludzi?

-

Jeśli fotografujemy przedwcześnie łysiejącego mężczyznę, starajmy się zrobić zdjęcie nieco z dołu i zrezygnować z jakiegokolwiek światła doświetlającego włosy.

Fotografując osobę starszą, jeśli oczywiście nie chcemy pokazać na zdjęciu jej wieku, oświetlmy ją głównie przednim światłem (chociaż niekoniecznie z lampy pierścieniowej). Światło boczne tylko pogłębi cienie i tym samym, zaakcentuje zmarszczki.

Modela z odstającymi lub nieproporcjonalnie dużymi uszami powinniśmy ustawić w taki sposób, aby jego uszy znalazły się cieniu, a byłoby jeszcze lepiej, gdyby tylko jedno ucho znalazło się w kadrze.

Modeli z dużymi nosami fotografujemy podobnie jak łysiejących, nieznacznie z dołu. Ponadto, możemy ich poprosić aby spojrzeli prosto w obiektyw i podnieśli brodę do góry i jednocześnie wysunęli szyję do przodu. Dzięki takiemu ustawieniu, nos powinien na naszym kadrze ulec radykalnemu zmniejszeniu. Jeśli model ma podwójny podbródek i prosi o zatuszowanie go, my prosimy go, by podniósł głowę do góry.

Aparat też możemy ustawić tak, aby fotografować nieco z góry. Światło ustawiamy podobnie. Dzięki temu, pod brodą powstanie cień zakrywający drugi podbródek.

Starajmy się nie fotografować ludzi ustawionych frontalnie, z ramionami na wprost obiektywu, chyba że zależy nam na podkreśleniu tężyzny danego osobnika. To już zależy od nas, ale masywnego kulturysty raczej nie powinniśmy fotografować w taki sam sposób jak wychudzonej modelki. Krótko mówiąc, osoby ustawione ramionami na wprost obiektywu będą wyglądały masywniej niż w rzeczywistości. Jeśli nie zależy nam na takim pokazaniu danej osoby, ustawmy ją w taki sposób, aby ramiona znajdowały się pod kątem do osi obiektywu.

Dzięki temu zmniejszymy optycznie ramiona, a fotografowana osoba będzie wyglądać swobodniej, dynamiczniej i, z pewnością, bardziej naturalnie.

Lubicie fotografować ludzi czy stawiacie raczej na zdjęcia obiektów nieożywionych? 😉 Dlaczego? Dajcie znać.

Dawid Markiewicz

Dawid Markiewicz – fotograf i dziennikarz. Specjalizuje się przede wszystkich w fotografii ślubnej oraz fotografii mody. Właściciel firmy fotograficznej „Wonderland”

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Tajna jednostka do zadań specjalnych. Autor fotograficznych świadectw obecności. W swoich fotograficznych poszukiwaniach obiektyw kieruję głównie na ludzi.

Wykonuję sesje modowe, reklamowe, profesjonalne portfolia dla modelek i modeli oraz fotoreportaże i plenery ślubne. Należę do prestiżowych, międzynarodowych organizacji, zrzeszających najlepszych fotografów i fotoreporterów ślubnych na świecie: The Wedding Photojournalist Association (WPJA) oraz The Artistic Guild of the Wedding Photojournalist Asociation ([AG]WPJA).

Zainteresowanych zapraszam do współpracy przy tworzeniu fotograficznych opowieści, zarówno ze świata mody, jak i wszystkich, którzy planują zmienić stan cywilny - www.dawidmarkiewicz.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Paznokcie w stylu lat 70-tych

Pierwsze materiały do przedłużenia paznokci nie były wysokiej jakości. Mimo, że były czymś nowatorskim jak na tamte czasy, to jednak daleko było im do ideału. Bardzo dużo czasu zajmowało nałożenie masy i jej utwardzenie.

Jak zrobić samemu puder do twarzy?

Puder to jeden z wielu kosmetyków, które bardzo łatwo można przygotować samemu – wystarczą produkty, które w większości mamy pod ręką i odrobina chęci. Pomyślcie, ile radości sprawi wiedza, że używacie na co dzień czegoś, co przygotowałyście same. Co więcej – koleżanki na pewno umrą z zazdrości, widząc Waszą zaradność i pomysłowość!

Zobacz też

Jak założyć własną winnicę?

W ogrodach przydomowych czy też działkowych winorośle spotykamy najczęściej jako pojedyncze nasadzenia na kartach, pergolach lub trejażach. Wydzielone miejsce, gdzie uprawiana jest wyłącznie winorośl, to winnica. Zarówno właściciele małych działek, jak i dużych mogą pokusić się o założenie winnicy. Stanie się ona miejscem nie tylko służącym zbiorom i konsumpcji, ale także wypoczynkowi, relaksowi i zabawie.

Paczki do Anglii – tania wysyłka kurierem

Anglia jest popularnym kierunkiem wysyłek paczek zagranicznych. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej oraz zapoznać się ze...

Jaka karma dla psiego alergika?

Mały alergik w domu to wyzwanie. Należy zadbać o odpowiednie jedzenie dopasowane do potrzeb, dobrać kosmetyki do pielęgnacji, a...

Może Cię zainteresuje: