Przy wyborze dostawcy Internetu warto porównać wszystkie dostępne oferty pod względem szybkości łącza i przede wszystkim ceny. Zwykle miesięczny abonament za Internet, w zależności od parametrów łącza wynosi od ok. 40zł do nawet kilkuset złotych.

1. Po wyborze danego dostawcy następuje podpisanie umowy, którą należy dokładnie przeczytać i zapoznać się z nią. W przypadku lokalnych dostawców warto zwłaszcza sprawdzić czy nie blokują oni niektórych usług internetowych, takich jak np. p2p (peer 2 peer) i czy deklarowana przez nich szybkość połączenia jest stała i obowiązuje 24 godziny na dobę.

2. Gdy już zdecydujemy się na konkretnego dostawcę i otrzymamy niezbędne do uruchomienia Internetu urządzenia i dane, możemy przejść do jego instalacji. Jeżeli mamy możliwość warto zapytać właśnie dostawcę lub jego przedstawiciela o pomoc w konfiguracji Internetu. Jest to o tyle dobre, że można na żywo poznać sposób logowania do sieci i nauczyć się go, tak by w przyszłości wszelkie kroki powtórzyć samemu. Najlepiej zapytać o taką pomoc, zaraz na początku, gdyż wtedy dostawcy najbardziej zależy na kliencie.

3. W przypadku gdy nie możemy liczyć na osobiste wsparcie przedstawiciela firmy, z pomocą przychodzi instrukcja konfiguracji łącza internetowego, którą powinniśmy otrzymać, wraz z urządzeniami niezbędnymi do instalacji Internetu (np. router).

4. Zazwyczaj konfiguracja łącza jest prowadzona przez specjalny konfigurator, który można uruchomić z płyty dostarczonej przez dostawcę. Przeprowadza on użytkownika przez kolejne etapy łączenia z siecią, aż do momentu, gdy cała operacja zakończy się sukcesem. Część konfiguracji można dokonać również poprzez Panel sterowania w Windows. Aby to zrobić należy skorzystać z opcji „Centrum sieci i udostępniania”, które w Windows Vista i 7 wyglądają tak:

Sieć - Centrum Sieci i udostępniania

W Windows XP wystarczy wejść w „Połączenia sieciowe”.

5. Oprócz stacjonarnego podpięcia do Internetu można również skorzystać z bezprzewodowego Internetu – Wi-Fi. W tym celu należy skontaktować się z dostawcą z zapytaniem o możliwość instalacji Internetu właśnie taką techniką. Można także spróbować samemu zakupić odpowiednie urządzenia i zająć się ich konfiguracją, jednak ten sposób jest skierowany głównie do użytkowników mających pojęcie o tworzeniu sieci.

Próbowaliście sami rozwiązać ten problem? Z czym mieliście problem?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSztuczki magiczne z kapslami
Następny artykułSztuczka magiczna – kulka i kieliszek

Janusz Suwaj - z wykształcenia filolog angielski, z zamiłowania pasjonat konsol i starych gier. Współtwórca serwisu emulatory.info. Współpracował z wydawnictwem CD-Action. Jak przystało na nauczyciela w sposób przejrzysty i zrozumiały przeprowadza naszych użytkowników przez zawiły świat nowoczesnych technologii.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Moje zainteresowania związane z komputerami i Internetem są bardzo rozległe i obejmują nie tylko sprzęt czy programy, ale również gry, zwłaszcza te starsze. Posiadam także sporą wiedzę o konsolach, zarówno tych stacjonarnych, jak i przenośnych, ponieważ od lat są moją pasją. Przez kilka lat współtworzyłem jeden z największych serwisów o starych grach na konsole i komputery, gdzie wielokrotnie udzielałem porad na forum zrzeszającym kilka tysięcy użytkowników. Potem aktywnie działałem na portalach związanych z emulacją i retro grami. Z czasem moja pasja objęła również komputery (przede wszystkim programy) oraz sieć i tak to trwa do dziś.

W wolnych chwilach przeglądam Internet w poszukiwaniu ciekawych wiadomości z Polski i ze świata, a także uprawiam sport. Dalej zdarza mi się pisywać wieczorami różne poradniki czy recenzje gier, z których część można znaleźć w różnych serwisach w Internecie, a część czeka na swój czas na dysku mojego komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here