Z drugiej strony, hasło należy skonstruować tak, by łatwo można było je zapamiętać. Podobnie jak nie należy nosić przy sobie numeru PIN, tak nie należy trzymać kartki z hasłem do komputera w biurku.

Tworząc hasło należy pamiętać, że powinno mieć ono co najmniej 6 znaków. Niektóre aplikacje wymagają minimum ośmiu znaków. Warto użyć cyfr w haśle, aby jeszcze bardziej je wzmocnić, użyć dużych i małych liter.

Można na przykład skorzystać z kilku wyrazów bez rozdzielania ich spacjami. Frazę „MojeUlubioneKsiążki” – w miarę łatwo zapamiętać, a na pewno dużo trudniej złamać niż frazę „password”.

Można również użyć pierwszych liter z wybranego zdania. Takie litery stworzą zupełnie niezrozumiały dla postronnego ciąg znaków.

Ponadto, niebezpieczne jest korzystanie z takiego samego hasła w każdej aplikacji, osoba, która je odkryje, otrzyma dostęp do wszystkich programów. Dobrze jest zmieniać co jakiś czas hasła, zwłaszcza jeżeli są krótkie i w miarę proste.

Tworząc hasło należy pamiętać, by nie zawierało ono fragmentu nazwy użytkownika czy adresu e-mail. Nie należy używać swojego imienia i nazwiska ani też imienia i nazwiska osób bardzo bliskich (na przykład żony lub męża).

Istnieją programy umożliwiające zarządzanie hasłami, jeżeli szczególnie zależy nam na bezpieczeństwie warto ściągnąć na przykład program Password Manager http://programy.pcworld.pl/pc/programy/26286/Password.Manager.XP.3.0.Build.530.html .

W Internecie można również odnaleźć program do sprawdzania siły hasła. Taka aplikacja znajduje się na przykład na stronie Microsoftu: http://www.microsoft.com/poland/protect/yourself/password/checker.mspx. Po wpisaniu hasła pojawi się informacja o jego sile.

Czym się kierujecie przy wyborze hasła? Jakie macie sposoby na tworzenie dobrych haseł?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak rozmyć tło zdjęcia?
Następny artykułJak odzyskać hasło do poczty Gmail?

Anna Liszewska - ukończyła Politechnikę Wrocławską na kierunkach: Technologie Internetowe oraz Zarządzanie i Marketing. Jej praca magisterska dotyczyła użyteczności aplikacji internetowych. Doświadczenie zdobywała, pracując w agencjach interaktywnych m.in. jako kierownik sekcji usability, specjalista ds. inżynierii przemysłowej, specjalista ds. projektów społecznościowych.

Nasz specjalista o sobie:

Na co dzień badam i projektuję serwisy internetowe oraz aplikacje webowe. Prowadzę również szkolenia w tym zakresie. Poza tematyką usability interesuję się przede wszystkim mediami społecznościowymi i ich wykorzystaniem w marketingu i reklamie. Wolny czas poświęcam na czytanie książek, turystykę górską oraz jeździectwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here