W tym celu wykorzystywane są automatyczne systemy gry na giełdzie, których znajdziemy dziś wiele.

Jak działają automatyczne systemy?

Systemy oparte o podążanie za trendem w pierwszej kolejności starają się zaobserwować trend występujący w danym momencie na rynku, a następnie generują sygnały kupna lub sprzedaży zgodnie z kierunkiem trendu. Systemy te przeważnie nie rozpoczynają inwestycji w momencie kształtowania się szczytów lub dołków lecz w chwili trwania trendu, gdy już został rozpoznany trend. Nie da się bowiem rozpoznać trendu przed jego rozpoczęciem. Możemy jedynie oceniać możliwość zmiany trendu na podstawie analizy technicznej, ale to już nie jest zasługą automatycznych systemów inwestowania.

W sytuacjach braku wyraźnego trendu spadkowego lub wzrostowego system nie generuje sygnałów kupna lub sprzedaży, ogranicza w ten sposób inwestycje w sytuacjach braku wyraźnej tendencji na rynkach, dzięki czemu ogranicza straty, bowiem w trakcie trendu horyzontalnego zbyt często można by było nabyć dany instrument po cenie wysokiej a sprzedać po niskiej, opierając się wyłącznie na intuicji systemu gry.

Sposoby wykorzystywania systemów

W zależności od preferencji inwestycyjnych oraz czasu posiadanego do współdziałania z systemem możemy ustalić czy nasz automatyczny system będzie działał w oparciu o nasze decyzje czy samodzielnie. System może bowiem generować informacje o zmianie trendu oraz wydawać polecenia, typu: kupuj, jednak nie musimy z nich korzystać. Jednak w tej możliwości posiadać musimy więcej wolnego czasu, aby w miarę na bieżąco śledzić informacje przekazywane od naszego automatycznego systemu.

Automatyczne systemy są tak skonstruowane, że mamy również możliwość takiego ich ustawienia, że same bez pytania nas o zdanie zajmować będą odpowiednie pozycje inwestycyjne w oparciu o aktualną sytuację giełdową.

Kiedy systemy najwięcej zarabiają?

Automatyczne systemy gry przynoszą największe zyski w trakcie trwania wyraźnego trendu na rynku. Umożliwiają zajęcie pozycji na kontrakty, ale również inwestycje na rynku akcji. Dzięki odpowiedniemu ich zastosowaniu możemy zarabiać zarówno na wzrostach jak i na spadkach. Istnieją jednak sytuacje, w których systemy te przynoszą straty. W trakcie szybkich i silnych korekt, pojawiających się w trakcie nagłych i niespodziewanych wydarzeń na rynkach światowych systemy te mogą generować straty.

Dzieje się tak, między innymi przez to, że nie wszystkie zlecenia możemy zrealizować w danej chwili. Przykładowo na rynku akcji podczas silnego ruchu spadkowego istnieje ryzyko zawieszenia notowań, w trakcie których następuje równoważenie rynku. Po zakończeniu równoważenia ceny mogą być już na znacznie niższym poziomie.

Automatyczne systemy gry to niewątpliwie wynalazek znacząco ułatwiający określenie zmiany trendu, pamiętajmy jednak, że jest to tylko komputerowy program, opracowujący swoje decyzje na podstawie ciągów liczbowych. Może więc w niektórych sytuacjach przekazywać błędne informacje, a wszelkie komunikaty na przykład o nadchodzącym kryzysie możemy usłyszeć sami i zastosować zanim system gry wygeneruje taką informację na podstawie danych.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here