Inwestycje Jakie są koszty lokaty bankowej?

Jakie są koszty lokaty bankowej?

-

Postrzeganie kosztów lokaty tylko przez pryzmat wydatków pieniężnych sugeruje, że jej posiadacze nie muszą się obawiać jakichkolwiek obciążeń finansowych. Takie stwierdzenie nie jest jednak prawidłowe. Można bowiem wyodrębnić jedno główne źródło niejawnych kosztów, które dotyczy wszystkich posiadaczy lokat bankowych.

Inflacja jako pożeracz zysków

Rozróżnienie pomiędzy wartościami nominalnymi oraz realnymi ma kluczowe znaczenie w przypadku, gdy inflacja w danym kraju osiąga niezerowy poziom. Aby się o tym przekonać wystarczy przeanalizować poniższy przykład.

Rodzina X postanowiła ulokować posiadane oszczędności na półrocznej lokacie (kwota 5000 zł). Jeden z banków zaoferował oprocentowanie 6% per annum (łac. per annum – w skali roku), co przesądziło o wyborze jego oferty. Prognozy inflacji dla kolejnych sześciu miesięcy wynosiły 2%. W związku z tym oczekiwana stopa zysku netto w chwili założenia lokaty kształtowała się na poziomie:
Z = ((1+0,03*0,81)/1,02)-1 = 0,42%

Oznacza to, że po półroczu państwo X uzyskają przewidywany zysk w wysokości 0,42% pierwotnie zainwestowanej kwoty, jeżeli stopa inflacji utrzyma się na oczekiwanym poziomie. Powyższa wartość wydaje się zaskakująco mała co wynika z dwóch przyczyn:
– wypracowane odsetki zostały pomniejszone o zryczałtowany podatek od zysków kapitałowych, co oznacza ich redukcję o 19% ;
– oprocentowanie o wartości 6% obowiązuje tylko w przypadku depozytu trwającego 12 miesięcy, a krótsze lokaty są kapitalizowane wedle niższych wartości naliczanych proporcjonalnie do okresu oszczędzania.

Wartość uzyskanych odsetek była już zdeterminowana w chwili podpisania umowy z bankiem. Proste obliczenia wskazują, że państwo X po sześciu miesiącach otrzymają odsetki w kwocie:
O = 21 zł

Po wygaśnięciu lokaty Państwo X wypłacili kapitał wraz z odsetkami. Niestety w międzyczasie okazało się, że gospodarka po raz kolejny spłatała prognostom poważnego figla. Otóż drastyczny wzrost cen ropy naftowej wywindował faktyczna inflację do poziomu 2,7%.

W związku z tym realna stopa zysków wyniosła:
Z = ((1+0,03*0,81)/1,025)-1 = -0,26%

Powyższy wynik oznacza, że państwo X po sześciu miesiącach oszczędzania de facto stracili cześć zainwestowanej kwoty (w ujęciu realnym). Mogą oni bowiem zakupić mniej dóbr konsumpcyjnych mimo, że z nominalnego punktu widzenia osiągnęli zysk (w kwocie 21 zł).

Oczywiście powyższe obliczenia stanowią pewne przybliżenie. Wiąże się to z faktem, że szacunki inflacji dla dóbr konsumpcyjnych, których dokonuje GUS są przeprowadzane na postawie pewnego standardowego zestawu dóbr i usług. Jest on aktualizowany regularnie i odzwierciadla typową strukturę wydatków polskiej rodziny. Najważniejsze pozycje wchodzące w jego skład to: żywność, paliwa, wyposażenie mieszkania, odzież i obuwie, usługi transportowe, alkohol oraz wyroby tytoniowe.

Czy przy uwzględnieniu inflacji, korzystanie z lokat bankowych ma sens? Co o tym myślicie?

1 KOMENTARZ

  1. Ludzie zabierają pieniądze z lokat, a inwestują w nieruchomości. Wystarczy zerknąć na to, co aktualnie ma u siebie JARTOM, centra dystrybujcyjne, magazyny, hale, działki. Można zainwestować, ale najpierw fachowcy i konkretne środki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co grozi za wzięcie łapówki?

Łapówkarstwo jest dość gorącym tematem i lubianym, zwłaszcza przez media, gdyż zazwyczaj odkrywa się w ten sposób skandale wśród wysoko postawionych osób. Jednak kara za łapówkarstwo nie zależy wcale od wielkości danej łapówki - ustawa nie przewiduje najniższej kwoty łapówki, co oznacza, że nawet 50 zł wręczone lekarzowi dodatkowo za wypisanie recepty jest już przestępstwem. Musimy pamiętać, że nie tylko wzięcie łapówki, lecz również jej danie czy obietnica łapówki jest już przestępstwem.

Timesharing – co to jest, na czym polega?

Umowa timesharingu jest coraz bardziej popularną formą korzystania z usług turystycznych i dotyczy możliwości korzystania z miejsca zakwaterowania zagranicą (pokoju, mieszkania) w określonym okresie w ciągu roku. Umowa taka ma na celu obniżenie kosztów urlopu i zorganizowania go bez konieczności wykupienia wycieczki w biurze podróży.

Zobacz też

Cyfrowe cyjanotypy – jak zrobić?

Cyjanotypy zostały odkryte w latach 40-tych XIX wieku. Stosowano je jako prosty sposób uzyskiwania odbitek z negatywów. Cyjanotypy powstawały dzięki przyłożeniu papieru powleczonego mieszanką chemiczną, na którą składał się żelazicyjanek potasu i cytrynian amonowo-potasowy, do negatywu, a następnie wkładano negatyw i papier pomiędzy dwie szklane płytki i wystawiano na działanie promieni słonecznych. Po odpowiednim nasłonecznieniu papier płukano w wodzie, która przemywała nienaświetlone obszary zdjęcia. Papier wywieszano do wyschnięcia, a zdjęcie nabierało intensywnej, niebieskiej barwy.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: