Inwestycje Rodzaje opcji walutowych

Rodzaje opcji walutowych

-

Dwa warianty, cztery pozycje

Opcje walutowe funkcjonują w dwóch możliwych wariantach (podobnie jak ich odpowiedniki ustanowione na innych instrumentach bazowych):

Opcja call (opcja zakupu) – daje nabywcy prawo do zakupu danej waluty po określonym kursie. Warto zauważyć, że prawo nie jest równoznaczne z obowiązkiem – to nabywca opcji decyduje, czy skorzysta ze wspomnianej ewentualności. W zamian musi on uiścić odpowiednią płatność – premię opcyjną.

Opcja put (opcja sprzedaży) – uprawnia nabywcę do sprzedaży danej waluty po określonym kursie. Podobnie jak w przypadku opcji call posiadacz opcji nie jest zobligowany do jej zrealizowania, a ceną za prawo do decyzji jest premia.

W ramach kontraktu opcyjnego funkcjonują dwie strony: wystawca oraz nabywca. Wobec tego można wyróżnić cztery możliwe pozycje, które determinują obowiązki, prawa i korzyści:

Short put (sprzedaż opcji put) – pozycja zajmowana przez wystawcę opcji put, który w zamian za otrzymaną premię opcyjną zobowiązuje się do nabycia waluty po danym kursie.

Long put (nabycie opcji put) – pozycja nabywcy opcji put, który w zamian za opłaconą premię otrzymuje prawo do sprzedaży waluty po określonym kursie. Jego kontrahentem jest podmiot zajmujący pozycję short put.

Short call (sprzedaż opcji call) – pozycja zajmowana przez wystawcę opcji call, który w zamian za otrzymaną premię opcyjną zobowiązuje się do sprzedaży waluty po danym kursie.

Long call (nabycie opcji call) – pozycja nabywcy opcji call, który w zamian za opłaconą premię otrzymuje prawo do nabycia waluty po określonym kursie. Jego kontrahentem jest podmiot zajmujący pozycję short call.

Kwestia realizacji

W krajowym obrocie występują dwa podstawowe rodzaje opcji walutowych. Różnią się one pod względem możliwości realizacji praw opcyjnych. Nieporównywalnie większa swobodę zapewnia opcja amerykańska, której nabywca może zrealizować swoje prawo w określonym przedziale czasowym (pomiędzy datą nabycia oraz granicznym terminem wykonania). Opcja europejska nie przewiduje takiej możliwości. W związku z tym nabywca takiego instrumentu pochodnego może go zrealizować tylko w uprzednio ustalonej dacie realizacji. Pierwszy wariant występuje przede wszystkim w obrocie giełdowym. Natomiast opcje europejskiej najczęściej są nabywane poza rynkiem regulowanym.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Poprzedni artykułDeterminanty kursu walut
Następny artykułForex – rodzaje transakcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kosmetyki mineralne – czy warto je stosować?

Kosmetyki mineralne to prawdziwy hit w USA. Używa ich między innymi Madonna czy Cameron Diaz. Produkty te nie tylko doskonale upiększają cerę, ale nie są szkodliwe i działają pielęgnująco.

Jak udekorować dom na Boże Narodzenie?

Wystrój domu na Boże Narodzenie stanowi nie lada wyzwanie dla domowników. Oplatanie wszystkiego lampkami jest efektowne, ale mało oryginalne. Jeśli zależy Ci na wyjątkowych ozdobach, które będą miały wartość sentymentalną, spróbuj samodzielnie je wykonać.

Zobacz też

Chemioterapia – skutki uboczne

W dzisiejszych czasach leczenie nowotworów jest bardzo aktualnym tematem. Wciąż prowadzone są liczne badania i doświadczenia, które pozwoliłyby na udoskonalanie stosowanych metod. Jedną z możliwości leczenia chorób nowotworowych jest chemioterapia.

Fasolki wszystkich smaków

Harry Potter chyba już na zawsze na dobre zagościł w sercach osób dorosłych i dzieci. To książka, która już...

Wybierz oryginalną i piękną torebkę

Każda kobieta chce świetnie wyglądać w różnych okolicznościach. Zależy nam na niebanalnych stylizacjach, które dodają nam uroku. Chętnie inspirujemy...

Może Cię zainteresuje: