Inwestycje Rodzaje opcji walutowych

Rodzaje opcji walutowych

-

Dwa warianty, cztery pozycje

Opcje walutowe funkcjonują w dwóch możliwych wariantach (podobnie jak ich odpowiedniki ustanowione na innych instrumentach bazowych):

Opcja call (opcja zakupu) – daje nabywcy prawo do zakupu danej waluty po określonym kursie. Warto zauważyć, że prawo nie jest równoznaczne z obowiązkiem – to nabywca opcji decyduje, czy skorzysta ze wspomnianej ewentualności. W zamian musi on uiścić odpowiednią płatność – premię opcyjną.

Opcja put (opcja sprzedaży) – uprawnia nabywcę do sprzedaży danej waluty po określonym kursie. Podobnie jak w przypadku opcji call posiadacz opcji nie jest zobligowany do jej zrealizowania, a ceną za prawo do decyzji jest premia.

W ramach kontraktu opcyjnego funkcjonują dwie strony: wystawca oraz nabywca. Wobec tego można wyróżnić cztery możliwe pozycje, które determinują obowiązki, prawa i korzyści:

Short put (sprzedaż opcji put) – pozycja zajmowana przez wystawcę opcji put, który w zamian za otrzymaną premię opcyjną zobowiązuje się do nabycia waluty po danym kursie.

Long put (nabycie opcji put) – pozycja nabywcy opcji put, który w zamian za opłaconą premię otrzymuje prawo do sprzedaży waluty po określonym kursie. Jego kontrahentem jest podmiot zajmujący pozycję short put.

Short call (sprzedaż opcji call) – pozycja zajmowana przez wystawcę opcji call, który w zamian za otrzymaną premię opcyjną zobowiązuje się do sprzedaży waluty po danym kursie.

Long call (nabycie opcji call) – pozycja nabywcy opcji call, który w zamian za opłaconą premię otrzymuje prawo do nabycia waluty po określonym kursie. Jego kontrahentem jest podmiot zajmujący pozycję short call.

Kwestia realizacji

W krajowym obrocie występują dwa podstawowe rodzaje opcji walutowych. Różnią się one pod względem możliwości realizacji praw opcyjnych. Nieporównywalnie większa swobodę zapewnia opcja amerykańska, której nabywca może zrealizować swoje prawo w określonym przedziale czasowym (pomiędzy datą nabycia oraz granicznym terminem wykonania). Opcja europejska nie przewiduje takiej możliwości. W związku z tym nabywca takiego instrumentu pochodnego może go zrealizować tylko w uprzednio ustalonej dacie realizacji. Pierwszy wariant występuje przede wszystkim w obrocie giełdowym. Natomiast opcje europejskiej najczęściej są nabywane poza rynkiem regulowanym.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

Poprzedni artykułDeterminanty kursu walut
Następny artykułForex – rodzaje transakcji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Na czym polega leasing?

Leasing jest obecnie powszechną formą finansowania przedsiębiorstw. O popularności tego rozwiązania może świadczyć fakt, że wartość należności leasingowych szacuje się na kilkadziesiąt miliardów złotych. Na czym polega leasing i jaka jest jego przewaga w porównaniu z kredytem bankowym? Przedstawiamy kluczowe zagadnienia.

Potówki u dorosłych – przyczyny, objawy, jak leczyć?

Po co nam w ogóle pot? Pot jest produktem wytwarzanym przez gruczoły potowe, które są zlokalizowane w skórze człowieka. Z jednej strony pot odgrywa kluczową rolę w termoregulacji naszego organizmu. Trudno się niestety nie zgodzić, że nierzadko odczuwamy różne problemy związane z potem. Są one zarówno nieprzyjemne, jak i mało estetyczne.

Zobacz też

Makijaż fantazyjny – krok po kroku

Jak sama nazwa wskazuje, przy wykonaniu tego makijażu podstawową rzeczą jest puszczenie wodzy fantazji. Wszystkie chwyty są dozwolone. Możemy ciało malować lub przyklejać do niego różne rzeczy. Efekt zależy od naszej wyobraźni. Inspiracją do takiego makijażu mogą być baśniowe postaci, bohaterzy naszych ulubionych filmów czy animacji, a może ulubione zwierzę... po prostu wszystko.

Bluza męska – jak poprawić jej casualowy styl

Bluza to uniwersalna część garderoby, która zależnie od kroju i doboru dodatków może spełniać różne funkcje w codziennej, męskiej...

Zimowe zabawy z dziećmi w domu

Zima to zdecydowanie piękna pora roku, trzeba tylko nauczyć się dostrzegania jej zalet. Wprawdzie temperatura spada poniżej zera, na...

Może Cię zainteresuje: