Program taki, ma zadanie nadzorować połączenie z Internetem i filtrować połączenia wychodzące i przychodzące oraz alarmować w momencie, gdy pojawi się zagrożenie (takim zagrożeniem może być na przykład zainfekowany plik). Przykładem dobrej, a do tego darmowej zapory sieciowej jest firewall firmy Comodo: http://personalfirewall.comodo.com/

Należy również zainstalować program atywirusowy. Celem programu antywirosowego jest wykrywanie zainfekowanych plików, które już pojawiły się na komputerze. W razie zagrożenia użytkownik jest bezzwłocznie alarmowany. Możliwe jest również samodzielne wykonanie skanowania komputera w poszukiwaniu zainfekowanych plików. Dobrymi programami antywirusowymi są programy AVG http://www.avg.pl/ czy AVAST! http://www.avast.com/pl-pl/index . Więcej o programach antywirusowych można dowiedzieć się tutaj: Który program antywirusowy wybrać?

Jednak najważniejsze jest, by nie dopuścić w ogóle do zagrożenia komputera. By to osiągnąć, warto zastosować się do poniższych zasad:

1. Po pierwsze nie otwierać załączników poczty e-mail od obcych osób, zwłaszcza jeżeli są to pliki wykonywalne (o rozszerzeniu exe). Warto dokładnie sprawdzić, kim jest nadawca e-maila kierowanego do nas i dlaczego zdecydował się nam coś wysłać.

2. Należy pamiętać, że zarówno firewall, jak i antywirus musi być regularne aktualizowany. Warto również często skanować komputer.

A Wy jak zabezpieczacie się przed wirusami? Polecacie jakiś program antywirusowy? Podzielcie się opiniami.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak sprawdzić pagerank strony?
Następny artykułJak założyć hasło w RAR?

Anna Liszewska - ukończyła Politechnikę Wrocławską na kierunkach: Technologie Internetowe oraz Zarządzanie i Marketing. Jej praca magisterska dotyczyła użyteczności aplikacji internetowych. Doświadczenie zdobywała, pracując w agencjach interaktywnych m.in. jako kierownik sekcji usability, specjalista ds. inżynierii przemysłowej, specjalista ds. projektów społecznościowych.

Nasz specjalista o sobie:

Na co dzień badam i projektuję serwisy internetowe oraz aplikacje webowe. Prowadzę również szkolenia w tym zakresie. Poza tematyką usability interesuję się przede wszystkim mediami społecznościowymi i ich wykorzystaniem w marketingu i reklamie. Wolny czas poświęcam na czytanie książek, turystykę górską oraz jeździectwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here