Konta bankowe Opłacalność konta walutowego

Opłacalność konta walutowego

-

Nasza waluta panuje nie tylko wśród rachunków osobistych, co jest naturalne bo większość z nas w tej właśnie walucie otrzymuje wynagrodzenie, ale coraz częściej i chętniej wśród rachunków kredytowych. Chociaż trzeba przyznać, że dosyć niechętnie Polacy przekonują się do własnej waluty w tym zakresie, co dla niektórych skończyło się szczególnie dotkliwie przy obecnych kursach franka szwajcarskiego.

Konta walutowe jak to już zostało wspomniane nie są w stanie zapewnić posiadaczowi dużego zysku.

Osobiste rachunki walutowe są szczególnie nisko oprocentowane, zwykle około 0,10 %, ale opłata za ich prowadzenie i użytkowanie też nie jest zbyt wysoka, oscyluje koło 5 zł miesięcznie. Korzystniej prezentują się konta walutowe oszczędnościowe. Tu można liczyć na oprocentowanie roczne nawet 1,6 % – rachunek Emax w mbanku dla EUR. Zazwyczaj banki nie wymagają przy koncie oszczędnościowym założenia rachunku osobistego i konto to może funkcjonować niezależnie. Może jednak wiązać się z dużymi kosztami obsługi.

Tak jest na przykład w banku PKO BP SA. Mimo oprocentowania 1,05 % i braku opłaty za prowadzenie rachunku, klient za przelewy z tego konta może zapłacić 7,99 zł (przelew internetowy), a nawet 9,99 zł (za przelew telefoniczny bądź w placówce banku). Na szczęście koszty te dotyczą drugiego i następnych przelewów w miesiącu, bank gwarantuje jeden bezpłatny przelew z konta w miesiącu.

Skoro więc nie dla zysku, to czy istnieją powody dla utrzymywania takiego rachunku? Wydaje się, że jest on szczególnie korzystny podczas transakcji w walucie obcej, chociażby spłacania rat kredytowych czy płatności za transakcje międzynarodowe.

Operacje dokonywane bezpośrednio z konta walutowego są zazwyczaj dużo tańsze niż te same kwoty płacone z konta złotówkowego z opcją przewalutowania. Rachunek walutowy ma również duże uzasadnienie w przypadku częstych wyjazdów zagranicznych. Transakcje dokonywane na przykład kartą unikają strat związanych z przeliczaniem kwoty operacji na walutę rachunku.

Czy informacje zawarte w tekście okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Kalendarz ślubny

Zabierając się za organizację swojego wesela najlepiej rozpocząć od zrobienia listy niezbędnych przygotowań. Pozwoli ci to na uporządkowanie spraw, którymi trzeba się zająć oraz na niepominięcie żadnej z nich. Wesele stanowi najważniejszy dzień w twoim życiu i powinno zostać należycie zaplanowane.

Czym karmić tchórzofretki?

Tchórzofretki są zwierzętami głównie mięsożernymi, ich przewód pokarmowy jest krótkim, a cały proces trawienia zajmuje do 3 godzin. Dieta tchórzofretki powinna się opierać na składnikach pochodzenia zwierzęcego (80%), składniki pochodzenia roślinnego stanowią w niej dodatek (20%).

Zobacz też

Zapiekanka z makaronem wegetariańska – przepis

Pyszny makaron z pomidorami, najlepiej smakuje z dużą ilością startego sera.

Żwirek silikonowy dla kota – czym różni się od innych żwirków?

Żwirek do kuwet to wbrew pozorom niezwykle istotny element kociej wyprawki. Dziś w sklepach dostępnych kilka różnych typów, każdy...

Na co zwracać uwagę, kupując buty na zimę

Większość sklepów kusi sezonowymi wyprzedażami marek. Warto przyjrzeć się im dokładniej i złowić super perełkę dla siebie. Podpowiadamy, na...

Może Cię zainteresuje: