Konta czy lokata?

Relacje pomiędzy walutowym kontem oszczędnościowym, a lokatą walutową kształtują się tak samo jak w przypadku złotówkowych odpowiedników. Otóż lokata zawsze oferuje znacząco wyższe oprocentowanie z uwagi na fakt, że bank jest skłonny zapłacić więcej za udostępnienie kapitału, który jest mniej płynny i tym samym gwarantuje większe bezpieczeństwo w zakresie finansowania. Aby powstrzymać deponentów przed pochopnym wypłacaniem zgromadzonych środków banki wypracowały dość radykalną metodę. Mianowicie likwidacja depozytu w formie lokaty przed okresem kapitalizacji wiąże się z poważnymi konsekwencjami w postaci utraty odsetek.

Rozwiązanie w postaci konta oszczędnościowego jest znacznie bardziej kompromisowy. Taki produkt bankowy pozwala deponentowi na wypłacanie środków bez większych ograniczeń. Jedyną konsekwencją wypłaty gotówki lub dokonania przelewu elektronicznego na inne konto jest utrata odsetek, które mogłyby zostać doliczone w przyszłości. Takie korzystne dla klienta rozwiązanie zostało osiągnięte za sprawą systemu dziennej kapitalizacji. Trzeba jednak zaznaczyć, że niektóre banki oferują mniej korzystne rozwiązania w postaci kapitalizacji miesięcznej, a podawane przez banki atrakcyjne stopy oprocentowania dotyczą przede wszystkim większych depozytów. Z lokatami, które oferowały system kapitalizacji dziennej jeszcze do niedawna wiązał się bardzo istotny atut mianowicie pozwalały one na eliminacje obciążeń związanych ze zryczałtowanym podatkiem od zysku z oszczędności (zwanym potocznie podatkiem Belki).

Wspomniana możliwość uniknięcia opodatkowania miała związek ze specyficznymi regułami zaokrąglania należności podatkowych z tytułu oprocentowania depozytów złotowych i walutowych. Do końca 2011 roku stosowano bowiem regułę nakazującą zaokrąglanie wymiaru podatku oraz jego podstawy do pełnych złotych ( wspomniane wartości w przypadku kont walutowych musiały zostać uprzednio przeliczone na złotówki po kursie kupna).

W praktyce oznaczało to, że kwota odsetek nie przekraczająca 2,49 zł eliminowała konieczność uiszczenia wspomnianego podatku. Jednakże Ministerstwo Finansów postanowiło wraz z początkiem 2012 roku wyeliminować takie praktyki poprzez zmianę metod obliczeniowych (wprowadzono wymóg zaokrąglania podstawy podatku oraz jego wymiaru do pojedynczych groszy). Tym samy banki bezpowrotnie utraciły atut w postaci tak zwanych antybelkowych lokat i kont oszczędnościowych.

Co wraz z wnioskiem?

Procedura zakładania konta oszczędnościowego jest taka sama niezależnie od waluty, w której będą deponowane środki. Dlatego też prócz wypełnionego formularza klient powinien okazać dokument zaświadczający tożsamość (dowód osobisty bądź paszport)

Lokata czy konto oszczędnościowe? Na co stawiacie? Podzielcie się opiniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here