Badania nad toksycznymi kosmetykami spowodowane zostały tym, że zauważono szybsze dojrzewanie dziewczynek stosujących kosmetyki. Wkrótce organizacja Campaign fof Safe Cosmetics (Kampania dla bezpiecznych kosmetyków) opublikowała dość długą listę produktów szkodliwych, które występują w kosmetykach znanych marek. Szczególnie trujące są parabeny, powszechnie stosowane jako środki konserwujące. Trzeba też uważać na składniki z końcówką -eth.

Zauważono, że szkodliwe są szminki. Przebadano 33 z nich i w ponad połowie wykryto ołów. Składnik ten jest często wraz ze szminką zjadany oraz przenika do organizmu przez skórę, gdzie kumuluje się. Co więcej, należy uważać szczególnie na kosmetyki zapachowe (w których producenci nie podają składu chroniąc się tajemnicą handlową), lakiery do włosów i paznokci, które zawierają wiele szkodliwych substancji.

szkodliwe składniki kosmetykówphotoxpress.com

Działanie rakotwórcze mogą wywołać boric acid i sodium bogate zawarte w kremach. Co więcej, szampony dla dzieci zawierające kancerogenny dioksan czy chusteczki nasączone zawierają toksyny, takie jak 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol (Bronopol). Są one często przyczyną podrażnienia skóry, niekorzystnie wpływają też na kobiety ciężarne i płód. Dzieciom poniżej dwóch lat nie powinno się dawać pasty z fluorem.

Uwaga!

Jak widać, skład kosmetyków może być niebezpieczny dla zdrowia. Stąd należy uważać nit tylko na to, co jemy, ale również sprawdzać, jakie kosmetyki kupujemy. Zawsze w sklepie należy przeczytać etykietę produktu, zawierającą informację o nim. Można też zaopatrywać się sklepach z kosmetykami ekologicznymi.

Chusteczki czyszczące dla dorosłych w swoich składzie mają między innymi Methylparaben C8H8O3, który ma podobne działanie, jak te dla dzieci. W innych produktach można również spotkać się z takimi toksycznymi substancjami jak Sodium Lauryl Sulfate (SLS), który niszczy skórę, Triclosan i Triclocarban powoduje kłopoty z tarczycą, TEA TEA (Triethanolamine) Laureth Sulfate wywołuje alergię.

składniki kosmetyków toksycznephotoxpress.com

Przesuszenie skóry i trądzik może być przyczyną składnika – Imidazolidinyl urea. Natomiast Polyethylene Glycol (PEG) zatyka pory, wywołuje świąd i pokrzywkę. Inną niebezpieczną substancją jest także DMDM Hydantoin – powoduje raka, zaburza gospodarkę hormonalną i wywołuje nadmierne owłosienie.

Czym się kierujecie przy wyborze kosmetyków? Gdzie szukacie informacji?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie kosmetyki dla alergików?
Następny artykułJakie kosmetyki do skóry naczynkowej?

Elżbieta Matwiejczyk – absolwentka filologii polskiej, redaktorka, dziennikarka. Współpracowała z Radiem Gdańsk, pisze do wielu czasopism branżowych i serwisów specjalistycznych. Jej artykuły na temat Mody i Trendów publikowane są na portalu Trendz.pl. Jest autorką bloga o tematyce kobiecej. Jak sama twierdzi, dobry wygląd to podstawa świetnego samopoczucia.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Zainteresowania związane z modą i zagadnieniami dotyczącymi urody rozwijałam pisząc artykuły na potrzeby portalu trendz.pl czy dla czasopism specjalistycznych. Cały czas staram się doskonalić w tym kierunku i poszerzać wiedzę na dany temat.

Istotne jest dla mnie, by dobrze czuć się we własnej skórze. Lubię wiedzieć, jakie innowacyjne rozwiązania oferuje kosmetologia, jakie są sprawdzone sposoby na pielęgnację ciała. Liczy się ciekawy i stylowy wizaż. Kiedy dobrze wyglądam, czuję się pogodna i zrelaksowana.

Zawsze staram się być na bieżąco z modą. Interesują mnie wiadomości z wielkiego świata projektantów. Zwracam uwagę na nowe fasony, materiały, gadżety. I choć o gustach się nie dyskutuje, mam własne zdanie na temat aktualnych trendów. W ubiorze podoba mi się oryginalność i niepowtarzalny styl.

Cenię sobie wartościową sztukę, współczesną polską literaturę. Aktywnie uczestniczę w życiu kulturalnym miasta, z którego pochodzę. Wyrazem tego są moje artykuły publikowane na stronach trójmiasto.pl w dziale kultury i staż jaki odbyłam w Radiu Gdańsk.

W wolnych chwilach, których niestety zostaje niewiele, pływam, jeżdżę na rowerze i na nartach. Fascynują mnie podróże. Zwiedzałam już między innymi Irlandię, Wielką Brytanię, Litwę i Ukrainę. Moim największym marzeniem jest pojechać teraz w bardziej odległe miejsca, do Japonii i Chin.

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here