Banki przygotowując ofertę dla swoich klientów coraz częściej umieszczają w tym pakiecie dodatkową polisę ubezpieczeniową, która ma zabezpieczyć spłatę kredytu. Pożyczkobiorca może zostać zobligowany do wykupu takiej formy zabezpieczenie jako warunku uzyskania kredytu. Może także skorzystać z tej propozycji fakultatywnie. W drugim przypadku przedstawiciele banków często starają się namówić klientów na zakup polisy, sugerując, że ułatwi to uzyskanie kredytu.

Jeśli pożyczkobiorca zdecyduje się na wykup ubezpieczenia kredytu, to powinien uważnie przejrzeć umowę. Szczególnie, jeśli chodzi o tzw. wykluczenia. Są to różne sytuacje losowe, których zaistnienie może uniemożliwić wypłacenie odszkodowania. Tym bardziej, że często się zdarza, iż dodatkowa polisa drastycznie podnosi koszt całkowity kredytu. Może być skonstruowana w sposób mało korzystny dla klienta. Warto także wiedzieć , ile wynosi miesięczne ubezpieczenie kredytu. Jest to o tyle ważne, że banki starają się ukryć wysokie koszty zabezpieczenia kredytu. Czy z takiej polisy ubezpieczeniowej można zrezygnować?

Przede wszystkim zależy to od zapisów umowy, zawartej z instytucją finansową. W sytuacji, gdy zabezpieczenie kredytu było dobrowolną opcją, wówczas klient może w każdej chwili z niej zrezygnować. Nie powinno się to wiązać z żadnymi roszczeniami ze strony banku. W przypadku obowiązkowego zobowiązania należy liczyć się z wypowiedzeniem umowy przez bank. Dużo lepszym wyjściem jest negocjowanie warunków spłaty kredytu.

Klient banku wcale nie musi wykupywać dodatkowej polisy, aby zabezpieczyć spłatę kredytu. Najlepszym wyjściem jest stworzenie sobie specjalnego funduszu oszczędnościowego, na którym znajdą się pieniądze, przeznaczone na spłatę kilku kolejnych rat.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Wypowiadajcie się w komentarzach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here