Ważne jest nie tylko ile klient zarabia, ale też inne aspekty wykonywanej pracy. Liczy się w jakim zakładzie pracy klient pracuje, czy inny członek rodziny osiąga dochód, jaki jest wiek kredytobiorcy i wiele innych elementów. Każdy klient przychodzący po kredyt jest przez bank oceniany pod kątem możliwości spłaty, ryzyka, proponowanych zabezpieczeń i oczywiście historii kredytowej. Suma tych ocen wpływa na decyzję kredytową. Podstawowym elementem jest oczywiście dochód.

Bardzo ważne jest też to w jakim sektorze rynku znajduje się zakład pracy kredytobiorcy. Bank analizuje sytuacje rynkową i ocenia średnie zatrudnienie, statystykę zwolnień i ogólnie kondycję sektora. Wyższą ocenę mają na pewno duże spółki niż małe firmy prywatne, chociaż oczywiście nie zawsze statystyka potwierdza się w rzeczywistości i może to być krzywdzące dla solidnych ale niewielkich zakładów. Liczy się również doświadczenie pracownika. Jeżeli klient ma długi staż pracy to też wpłynie korzystnie na jego ocenę.

Łatwiej też uzyskać kredyt klientom żyjącym w małżeństwie, zwłaszcza gdy każdy ze współmałżonków osiąga własny dochód z niezależnych źródeł. W przypadku utraty przez jednego pracy zawsze pozostaje jeszcze druga pensja. Jeżeli tylko jeden z małżonków-kredytobiorców osiąga dochód, bank może zażądać dodatkowego ubezpieczenia, tak postępuje na przykład Alior Bank.

Wiek kredytobiorcy może ograniczyć okres kredytowania. Banki zazwyczaj zastrzegają, że kredyt może zostać rozłożony do konkretnego roku życia najstarszego kredytobiorcy, jeżeli jego dochód jest brany pod uwagę przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Zazwyczaj próg ustala się na wieku 70-75 lat, ale w szczególnych przypadkach w Nordea Banku można go wydłużyć nawet do 100 lat!

Ważne jest również proponowane zabezpieczenie i jego wartość oraz przeznaczenie. Nawet jeśli klient spełnia wszystkie najostrzejsze kryteria, to kredyt może zostać odmówiony ze względu na nieruchomość. Ważna jest wycena, brak obciążeń w Księdze Wieczystej oraz przeznaczenie użytkowe. Wiele banków nie przyjmuje pod zastaw domów, w których część przeznaczona jest na potrzeby działalności gospodarczej.

Większość banków akceptuje wydzielenie części gospodarczej w niewielkim stopniu do 20% ogólnej powierzchni lokalu. Problemy występują również w przypadku obciążeń – mogą one być osobiste, związane z przejazdem przez posiadany grunt lub innymi kredytami. Nie zawsze będą powodować odmowę, ale zdecydowanie wpłyną na wartość nieruchomości.

Każdy bank ma swoją własną politykę kredytową. Zawsze warto dobrze rozejrzeć się na rynku usług finansowych i poszukać takiej instytucji, która spełni nasze oczekiwania, a ona -zaakceptuje nasze możliwości.

Czy informacje zawarte w artykule okazały się pomocne? Zapraszam do komentowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here