1. Liść laurowy.

Liść wawrzynu, czyli lauru ma piękny zapach i dość nieprzyjemny, ostro-gorzki smak. Ponieważ jednak ten ostatni nie przechodzi do gotowanej potrawy, możemy śmiało wrzucić do zupy kilka listków. Ponieważ żurek najczęściej przygotowywany jest z mięsem/kiełbasą, liść laurowy doskonale uzupełni i wzmocni ich smak.

2. Czosnek.

Charakterystyczny smak i zapach czosnku pasują do barszczu białego jak mało co. Jeśli samodzielnie nastawiasz zakwas, dorzuć do niego od razu kilka ząbków. Taki ukwaszony czosnek jest bardzo smaczny, traci ostry smak i nadaje się jako dodatek do sałatki lub po prostu do schrupania. Część gotowych zakwasów również zawiera czosnek, więc zanim doprawisz zupę, upewnij się, czy nie zawiera już tej przyprawy.

3. Majeranek.

Majeranek, kuzyn oregano, jest jednym z najbardziej w Polsce rozpowszechnionych ziół. Trafia do potraw mięsnych, rybnych, z roślin strączkowych, zup, sosów. I właśnie w białym barszczu świetnie dopełni smak mięsa i stworzy pyszny duet z czosnkiem, do którego świetnie pasuje. Bez majeranku barszcz nie zyska smakowej głębi, która świadczy o jego niepowtarzalności.

4. Pieprz.

Czarny pieprz zintensyfikuje kwaśny smak barszczu i podkręci aromat. Nie warto z niego rezygnować, bo oprócz ewidentnych zalet smakowych ma też działanie prozdrowotne – wzmaga wydzielanie soków żołądkowych i obniża ciśnienie krwi.

5. Sól.

Niby oczywista sprawa, jeśli jednak Twój barszcz wydaje się zbyt kwaśny i smakuje bardziej jak cytryna niż jak ulubiona zupa, zastanów się, czy przypadkiem nie ma w niej za mało soli. Najlepiej użyj soli morskiej, bogatej w jod i inne minerały.

Jakie przyprawy kryje w sobie Twój biały barszczyk? Podziel się tajemnicami swojej kuchni!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here