Golonka lubi być wcześniej zamarynowana, dlatego przygotowanie jej rozpocznij w przeddzień gotowania czy pieczenia.

1. Ziele angielskie.

Nie bez powodu po angielsku nazywane jest allspice – ziele angielskie łączy w sobie aromat imbiru, goździków, gałki muszkatołowej, cynamonu, jałowca, a nawet pieprzu. Doskonale pasuje do mięsnych wywarów i pysznie komponuje z laurowymi liśćmi.

2. Liść laurowy.

Ma ostry smak i ciepły, intensywny aromat. Jeśli pokruszysz liść, odda jeszcze więcej zapachu. Bez tej przyprawy ciężko sobie wyobrazić duszone dania mięsne, ponieważ doskonale podkreśla ich naturalny smak i dodaje sosowi fantastycznego zapachu.

3. Czosnek.

Czosnek nie tylko doskonale pogłębia smak dań mięsnych i dodaje im pikanterii, ale też pysznie komponuje się z pozostałymi przyprawami do gulaszu. Przed dodaniem go do sosu możesz rozetrzeć go z odrobiną soli, zamiast klasycznie wyciskać przez praskę – sól dokładnie wchłonie sok z rozgniecionych ząbków i pozwoli zachować pełnię smaku i aromatu.

4. Tymianek.

Jedno z najwspanialszych ziół kuchni śródziemnomorskiej, bałkańskiej i węgierskiej. Ma lekko ostry, ciepły aromat i ostry smak. Jego drobne listki zarówno w wersji świeżej, jak i suszonej mają bardzo intensywny zapach. Dobrze komponuje się z pietruszką, majerankiem, czosnkiem czy liściem laurowym.

5. Słodka i ostra papryka.

Słodki i ciepły aromat papryki i jej zdecydowany smak na pewno podkreślą smak golonki. Uważaj jednak, by nie przesadzić z ilością chili, nie chcesz bowiem, by zdominowała smak potrawy.

6. Kminek.

Kojarzy się przede wszystkim z posypką na chlebie, jednak świetnie pasuje do bardzo wielu dań z kapusty, ale też mięsnych. Ma delikatny, lekko anyżkowy zapach i odrobinę piekący smak. W gulaszu jest wyraźnie wyczuwalny, daje ciekawy posmak i wzmaga intensywność sosu.

7. Majeranek.

To klasyczna przyprawa polskiej kuchni, znakomicie podkreślająca smak mięsa i nadająca mu charakteru. Warto natrzeć golonkę majerankiem bez względu na to, czy przeznaczona jest do przyrządzenia z piwem, czy w wersji klasycznej.

A jak Ty przyprawiasz golonkę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here