Do olejowania można używać dowolnego oleju lub rozpuszczonego masła roślinnego, można stosować zarówno naturalne, jadalne oleje, jak i specjalne kosmetyczne mieszanki olejków do włosów, które często zawierają także wyciągi ziołowe i witaminy. Na włosy można także nałożyć olej w innej formie, np. oliwki do ciała czy kremu. Nie ma przeszkód, byś eksperymentowała i sięgała po różne, niekoniecznie przeznaczone do włosów, kosmetyki.

Sposoby olejowania włosów:

Wyróżniamy kilka metod olejowania włosów, różnią się one od siebie wygodą stosowania i efektami. Nie ma jednak „jednej najlepszej” metody – włosy reagują bardzo indywidualnie i najlepiej sprawdzić na sobie każdy z tych sposobów i wybrać najodpowiedniejszy. Wszystkie opcje mają swoje gorące zwolenniczki.

1. Olejowanie na sucho
Jest to metoda najprostsza. Olej nakładamy na włosy suche, przed ich myciem szamponem. To bardzo dobry wybór, jeśli chcesz pozostawić olej na włosach na całą noc. Nie musisz się martwić o to, że olej zabrudzi poduszkę. Należy go nakładać na włosy w niewielkich ilościach, absolutnie nie może z nich skapywać.

2. Olejowanie na mokro
Tak samo jak poprzednio – nakładamy olej na włosy przed ich umyciem, ale tym razem nakładamy go na włosy mokre. Należy je zmoczyć ciepłą wodą, a jej nadmiar odsączyć w ręcznik – z włosów nie powinno kapać. Na mokre włosy nakładamy ulubiony olejek. Metoda ta ma wiele zwolenniczek, ponieważ olej nałożony na mokre włosy pozwala zatrzymać w nich wilgoć, czyli cząsteczki wody.

3. Olejowanie z odżywką
Również bardzo popularna metoda. Polega ona na jednoczesnym nałożeniu na włosy zarówno oleju, jak i odżywki. Mieszankę tę również zmywa się potem szamponem do włosów. Odżywkę możemy zmieszać z olejem przed nałożeniem na włosy lub najpierw nałożyć na nie olej, a potem odżywkę (lub odwrotnie). Olejowanie z odżywką może się odbywać zarówno na sucho, jak i na mokro. Jako że odżywka może wysychać i sklejać włosy, najlepiej zakryć włosy czepkiem. Wiele fanek tej metody twierdzi, że odżywka dzięki zawartym w niej emulgatorom ułatwia olejowi wnikanie w strukturę włosa. Sama najchętniej stosuję właśnie tę metodę.

4. Mikstura do olejowania włosów w spreyu
Bardzo przydatna, jeśli jesteście zabiegane lub czeka Was wyjazd, na którym nie chcecie rezygnować z pielęgnacji włosów. Aby przygotować miksturę, potrzebujesz pojemniczka z atomizerem – świetnie nada się jakiekolwiek opakowanie po odżywce do włosów w spreyu. Do przygotowania swojej mikstury potrzebujesz: 2 części wody (destylowanej lub przegotowanej), 1 części ulubionego oleju oraz 1 części odżywki. Całość należy wlać do opakowania i mocno wstrząsnąć przed każdym użyciem. A potem wystarczy po prostu spryskać włosy przed myciem. Najlepiej przygotowywać niewielkie ilości, jednak dzięki konserwantom zawartym w odżywce nie ma obaw, że mikstura szybko się zepsuje. Powinna bez problemu wytrzymać ok. 2 tygodni.

5. Olejowanie końcówek
Jest to jedyna metoda olejowania włosów po ich umyciu. Służy zabezpieczaniu końcówek przed niszczeniem i rozdwajaniem. Należy po prostu wetrzeć kilka kropel olejku w końcówki włosów, najlepiej jeszcze mokre, zaraz po umyciu. Jeśli czujesz taką potrzebę (bo włosy są bardzo przesuszone), możesz nałożyć dodatkową porcję olejku w dowolnej chwili, nawet pomiędzy myciami.

Jak często olejować włosy?

Teoretycznie olej można nakładać na włosy przed każdym myciem, szczególnie jeśli włosy są bardzo suche i zniszczone. Z doświadczenia jednak odradzam tak częste zabiegi, ponieważ może dojść do przeciążenia włosów (staną się ciężkie, oklapnięte, przetłuszczone). Najlepsze rezultaty można zauważyć olejując włosy 1-2 razy tygodniowo.

Jak długo trzymać olej na włosach?

W tej kwestii panuje całkowita dowolność. Olej może pozostawać na włosach od 15 minut do nawet kilkunastu godzin (np. całą noc). Nie zawsze dłużej znaczy lepiej, włosy reagują bardzo indywidualnie, dlatego polecam poeksperymentować z czasem. Dobierz też długość zabiegu do stosowanej metody: jeśli chcesz trzymać olej przez całą noc, to najlepiej zrób to na sucho, natomiast metody z użyciem odżywki dobrze sprawdzają się w krótszym czasie, czyli około 30-60 minut.

Efekty

Olejowanie włosów daje najlepsze efekty przy regularnym stosowaniu, nie jest to zabieg, który odmieni Twoje włosy po jednym tylko użyciu (choć już wtedy zauważysz różnicę). Bardzo ważna jest tutaj systematyczność. Olejowanie wyraźnie zmniejsza porowatość włosów, czyli sprawi, że będą one gładsze, bardziej lśniące i miłe w dotyku. Włosy staną się też lepiej nawilżone i dociążone, zaczną układać się w gładką taflę i łatwiej rozczesywać. Olejowanie również bardzo skutecznie odżywia i odbudowuje włosy. stają się one silniejsze i grubsze.

Przykładowe efekty olejowania włosów:

Olejowanie włosów - efekty
http://cosmetology1.bloog.pl

Olejowanie włosów - efekty 2
http://cosmetology1.bloog.pl


http://www.facehairbodycare.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here