W zależności od rodzaju mąki, z jakiego zostanie przygotowane ciasto, w tym również na bułki, możemy podzielić pieczywo na trzy typy: pszenne, żytnie bądź mieszane.

1. Pieczywo pszenne

Wypiekane jest z mąki pszennej jasnej bądź ciemnej o różnym stopniu przemiału, z dodatkiem drożdży. Od tego, ile tłuszczu i cukru na 1 kg mąki zostanie dodane, zależy, czy będzie to pieczywo zwykłe (do 3% zawartości), wyborowe (3-15%) oraz cukiernicze (powyżej 15%).

2. Pieczywo żytnie

Powstaje z mąki żytniej jasne lub ciemnej, wody oraz soli, gdzie stosowany jest zakwas żytni. Czasem dodawana jest mąka pszenna (do 10%) i odrobina drożdży.

3. Pieczywo mieszane

Miesza się oba rodzaje mąki, żytnią i pszenną. Do tego dodawany jest zakwas i drożdże, sam zakwas bądź same drożdże, w zależności od tego, jakie pieczywo chcemy uzyskać.

Najbardziej znanymi i najczęściej wybieranymi bułkami są: białe (pszenne), grahamki i pełnoziarniste.

Bułka biała, czyli wypiekana w pełni z mąki pszennej. 1 sztuka ma średnio (w zależności od rodzaju, czyli wielkości) 50-95 g. W 100 g znajdziemy 274 kcal, a oprócz tego średnio 8,2 g białka, 55,7 g węglowodanów oraz 1,7 g tłuszczu.

Bułka grahamka to ciemna bułka pszenna produkowana z mąki graham (mąka pszenna pozyskiwana z całego ziarna, wraz z łuskami) i mąki pszennej na drożdżach, z dodatkiem cukru i soli. W 100 g grahamki znajduje się 254 kcal, a także ok. 8 g białka, 50 g węglowodanów i 1,6 g tłuszczu.

Bułka pełnoziarnista

Określenie „pełnoziarnisty”  wiąże się ze stopniem przemiału ziaren zbóż na mąkę. Ziarna składają się z 3 głównych części: bogatego w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, białko i witaminy zarodka, bielma, które zawiera duże ilości białka i skrobi oraz zewnętrznej warstwy, czyli łuski – źródła błonnika, żelaza, wapnia i potasu.

Produkty z mąki pełnoziarnistej, w tym właśnie bułki pełnoziarniste, zawierają rozdrobnione bielmo oraz łuski, a więc posiadają wszystkie właściwości ziaren. W przypadku pieczywa białego mąka pszenna jest oczyszczana z łusek i zbędnych kawałków zarodka, przez co staje się uboższa odżywczo. Pieczywo pełnoziarniste bardzo często wypieka się z różnych rodzajów mąki, np. pszennej i żytniej, żytniej owsianej itp.

Bułka pełnoziarnista może mieć od 150 do 250 kcal, w zależności od wielkości.

Bułka - wartości odżywcze, kalorie, właściwości
http://foodmag.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here