Rodzajów pieczywa jest co niemiara: na zakwasie, na sodzie, drożdżowe, z mąki ciemnej, jasnej, z dodatkami bądź bez. Do wyboru, do koloru. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Pieczywo stanowi w naszej diecie główne źródło węglowodanów, zaraz za nim sytuują się ziemniaki, makarony, ryż bądź kasza. Jest bogate w błonnik, a to, z jakiej mąki zostało upieczone, nieco różnicuje jego wartości odżywcze. W chlebie znajdziemy witaminę A i B oraz makro- i mikroelementy (fosfor, potas, wapń, cynk).

Choć chleb to podstawa naszej diety, trzeba uważać z jego ilością i kontrolować to, z jakiego rodzaju mąki i z jakimi dodatkami został przygotowany. Aby lepiej poznać jego właściwości, poniżej przybliżę kilka rodzajów pieczywa.

Chleb pszenny

Upieczony z białej, pszennej mąki. Najpopularniejszy i najchętniej spożywany, ale niestety najmniej zalecany. Mąka, z której jest przyrządzony, jest całkowicie oczyszczona, a więc nie dostarcza zbyt dużej ilości minerałów (to właśnie łuski zbóż mają w sobie najwięcej dobroci).  W 100 g takiego chleba znajduje się około 246-248 kcal.

Chleb pszenny może być również urozmaicany przez dodanie tłuszczu, cukru, mleka w proszku (chałka, chleb tostowy itd.).

Chleb graham

Powstaje z grubo mielonej (razowej) mąki pszennej typu 1850 z dodatkiem drożdży, wody i odrobiny soli. 100 g takiego pieczywa to ok. 230 kcal.

Pumpernikiel

Chleb pieczony z dodatkiem zakwasu, z mąki razowej żytniej. Swój ciemnobrązowy, wręcz czarny kolor zawdzięcza dodatkowi melasy bądź miodu, ewentualnie soku z jabłek. Zawiera ok. 230 kcal / 100g.

Chleb razowy

Produkowany z mąki pszennej, żytniej lub mieszanej. Nazwa pochodzi od jednorazowego zmielenia ziaren. Grubo mielona mąka z dodatkiem otrębów jest zdecydowanie ciemniejsza od mąki przesiewanej, tym samym zawiera więcej składników mineralnych i błonnika. W 100 g znajduje się około 220 kcal.

Chleb żytni

To tak naprawdę każdy chleb, który upieczony został z dodatkiem mąki żytniej, ciemnej bądź jasnej, najczęściej na zakwasie. Do chlebów żytnich zalicza się także pumpernikiel.

Chleb mieszany

To każdy rodzaj pieczywa, który powstał z mieszanki mąki (pszenno-razowy, pszenno-żytni, jasny i ciemny) lub chleb na zakwasie z dodatkiem drożdży bądź drożdżowy z odrobiną zakwasu. Do pieczywa mieszanego zaliczają się m.in.:  chleb wiejski, kaszubski, krakowski, oliwski, mleczny, praski, baltonowski, chrupki, słonecznikowy, z soją.

Polecam pieczywo z mąki wieloziarnistej, z grubego przemiału, najlepiej z dodatkami w postaci pestek dyni, słonecznika, otrębów czy siemienia lnianego.

Warto sięgnąć też po pieczywo ciemne, nie ze względu na wartość kaloryczną, a zawartość składników mineralnych. Trzeba jedna uważać! Bardzo często ciemne pieczywo bywa barwione karmelem w celu nadania mu pięknego koloru, co łatwo może wprowadzić w błąd. Czytajmy więc etykiety i analizujmy, co tam w środku „siedzi”.

Chleb - wartości odżywcze, kalorie, właściwości
http://progressforpoland.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here