Niestety zespół jelita drażliwego należy do chorób nieuleczalnych (jak na razie) i nieznana jest bezpośrednia jej przyczyna. Prawdopodobnie to nerwy, stres i bardzo szybki styl życia sprzyjają jej powstawaniu.

Co zrobić, aby IBS zapobiec bądź załagodzić jego objawy? Wszystko zaczyna się od odpowiednio dobranej diety! Bez niej ani rusz, bo to właśnie problemy trawienne stanowią tu główną dolegliwość. To, jak się odżywiamy, ma ogromne znaczenie. Chodzi nie tylko o spożywane pokarmy, ale także o regularność posiłków, o to, w jaki sposób jemy, ilość przyjmowanych płynów. Również aktywność fizyczna i odpowiednio zbilansowany sen są ważne.

Jednak to jedzenie odgrywa pierwszoplanową rolę. Co i jak jeść, aby móc zapobiec lub zniwelować objawy jelita drażliwego? Po pierwsze – pamiętaj o regularnych posiłkach, najlepiej 4-5 w ciągu dnia, w równych odstępach czasu. Nie objadaj się również na noc, to z pewnością Ci nie służy.

Po drugie – zrezygnuj z grillowania i smażenia. Postaw na gotowanie, duszenie, pieczenie bądź przyrządzanie potraw na parze. Zwróć też uwagę na to, jak tłusto jesz. Warto zamienić tłuste ryby i mięsa na chudsze odpowiedniki, a smalec na oleje roślinne. Nie dość, że zdrowiej, to jeszcze dietetycznie.

Po trzecie – unikaj produktów ewidentnie wzdymających, czyli wszelkich roślin strączkowych (fasola, groch, bób), kapusty, czosnku, cebuli. Jak się jednak okazuje, skrobia pochodząca z kasz, makaronów czy ziemniaków jest zdecydowanie lepiej tolerowana aniżeli ta z roślin strączkowych, dlatego zaleca wybierać właśnie te pierwsze.

Dieta w zespole jelita drażliwego
http://zdrowe-zywienie.wieszjak.polki.pl

Kolejna sprawa – przyprawy. Ostre, które podrażniają układ pokarmowy najlepiej zastąpić łagodniejszymi (np. sok z cytryny, melisa, tymianek, wanilia, goździki, koperek, pietruszka, zioła prowansalskie, kminek bądź anyż).

Mocna kawa i herbata to również kwestia problematyczna. Zawarta w nich kofeina zwiększa kurczliwość jelita, wzmagając tym samym dolegliwości.

U osób ze skłonnościami do zaparć odradza się kakao, czekoladę i wszelkiej maści wyroby, w których skład wchodzą wymienione. Natomiast w przypadku nadmiernych biegunek należy zrezygnować ze zbyt dużej ilości owoców (szczególnie jabłek, śliwek bądź gruszek) i bakalii.

Warto zrezygnować również z produktów, zawierających w sobie sorbitol, który podrażnia powierzchnię jelita, a także wzmaga jego kurczliwość, np. guma do żucia czy kolorowe napoje gazowane, których jednym z głównych składników dodatkowych jest właśnie sorbitol.

Niestety niepocieszeni będą wielbiciele alkoholu – wódka, nalewki czy likiery o wysokiej zawartości procentów nie należą do produktów dobrze tolerowanych w diecie ZJN.

Jeśli często cierpicie na zaparcia, Wasza dieta powinna być wysokobłonnikowa – im więcej pełnoziarnistego pieczywa, kasz, otrębów wszelakiej maści, tym lepiej dla naszego organizmu. Skumulowany w nich błonnik działa jak miotełka, która pomaga w pozbyciu się wszystkich zbędnych produktów ubocznych z naszego organizmu. Podobnie działają śliwki (przede wszystkim suszone), jabłka czy winogrona.

Pamiętaj jednak, że kluczową rolę odgrywa odpowiednie ułożenie jadłospisu z uwzględnieniem regularności posiłków. Postaw na ruch i aktywność fizyczną, nawet w najmniejszym stopniu! Siedzący tryb życia, pełen stresu, nerwów i nieuporządkowania sprzyja występowaniu zespołu jelita drażliwego i to stąd staje się coraz częstszą przypadłością, właściwie kolejną chorobą cywilizacyjną. Żyjemy za szybko i zbyt nerwowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here