Lokaty strukturyzowane

Lokaty strukturyzowane oferowane są głównie przez banki. Ich główną zaletą jest brak ryzyka utraty kapitału w przypadku niepowodzenia inwestycji przy jednoczesnej możliwości zarobienia więcej niż na tradycyjnych lokatach bankowych. Główne wady tego typu produktów to głównie długi czas trwania lokaty oraz słabe wyniki lokat w ostatnich miesiącach. W przypadku powodzenia inwestycji może się okazać, że inwestując samemu, podejmując ryzyko, zarobilibyśmy dużo więcej.

Certyfikaty strukturyzowane

Certyfikaty strukturyzowane to dłużne papiery wartościowe, wystawione przez największe banki i instytucje finansowe. Na Giełdzie Papierów Wartościowych znajdziemy między innymi certyfikaty emitowane przez BNP Paribas, Deutsche Bank AG London czy UniCredit. Nabywając certyfikat stajemy się jego wierzycielem.

Kupno i sprzedaż certyfikatów odbywa się w podobny sposób jak handel akcjami na rynku giełdowym. Certyfikaty te oparte są na instrumencie bazowym, najczęściej wycenianym w euro lub dolarze, oznacza to ryzyko związane ze zmianami kursów walutowych. Główną zaletą certyfikatów jest możliwość szybkiego ich nabycia lub zbycia, nie jesteśmy więc zobligowani do inwestycji w określonym horyzoncie czasowym. Wadą certyfikatów są wysokie spready pomiędzy ceną kupna i sprzedaży oraz mniejsza zmienność cen certyfikatów, która sprawia, że daytrading na certyfikatach może przynieść niemal wyłącznie straty. Brak jest również możliwość krótkiej sprzedaży, jak w inwestycji bezpośredniej w instrumenty pochodne.

Depozyty strukturyzowane

Depozyt strukturyzowane to połączenia tradycyjnej lokaty bankowej z możliwościami jakie daje rynek walutowy. Wśród ograniczonej ilości tego typu depozytów na naszym rynku znajdziemy zarówno te z gwarancją kapitału na koniec trwania lokaty, jak i bez gwarancji. W przypadku tej drugiej potencjalny zysk może być więc większy. Zysk z inwestycji na rynku walutowym uzależniony jest kursów wybranej pary walutowej.

Polisy strukturyzowane

Polisa strukturyzowane to nic innego jak tego typu lokata, z tą jednak różnicą, że oferowana jest przez towarzystwa ubezpieczeń na życie. Jej główną zaletą jest unikanie płacenia podatku od zysków kapitałowych ponieważ wypłacany zysk jest w rozumieniu przepisów prawa traktowany jako premię za dożycie do końca trwania ubezpieczenia. Minusem tego typu ofert są często wysokie koszty zerwania polisy przed końcem jej trwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here