Co oznacza zerwanie inwestycji? Zerwanie inwestycji oznacza – najprościej mówiąc – niedotrzymanie umówionego terminu inwestycyjnego. Termin ten określony jest w umowie lokaty, depozytu czy polisy strukturalnej. W tego typu produktach zazwyczaj otrzymujemy gwarancję kapitału na koniec trwania umownego okresu, który trwać może nawet 5 lat, w zależności od wybranego produktu.

Znajdziemy również struktury o terminie umownym mniejszym niż 1 rok. W każdym z tych przypadków złożenie dyspozycji wypłaty zdeponowanych środków wiązać się będzie z zerwaniem umowy. Co wiąże się zatem z zerwaniem umowy?

Dlaczego nie odzyskamy całości wpłaty przed końcem okresu inwestycji?

Jeżeli bank zaproponował nam przykładowo 3-letnią lokatę strukturyzowaną, w ramach której po upływie okresu trzech lat otrzymamy gwarancję wypłaty wpłaconej kwoty, nie możemy liczyć na to, że przed tym okresem otrzymamy zwrot całości zdeponowanej kwoty. Wynika to z konfiguracji danego produktu. Większość z nich jest w taki sposób zaprogramowanych, aby większa część kapitału pracowało na mniejszą, która odpowiedzialna jest za ewentualne zyski. Jest to związane w pewien sposób z zasadą Pareto.

Zasada Pareto głosi, że 20% inwestycji wypracowuje 80% zysków, zaś pozostałe 80% kapitału pracuje na 20 % zysku. Analizując tą zasadę można dojść do wniosku, że 80% naszego kapitału przyniesie zwrot w wysokości pozostałych środków dopiero na koniec inwestycji. Oznacz to, że przed końcem jej trwania na naszym rachunku lokaty nie będzie całości tej kwoty, natomiast pozostałe 20% kapitału zainwestowane w ryzykowne instrumenty może nie przynieść w tym czasie w ogóle zysków, a w dodatku może generować dodatkowe straty.

Koszty wyjścia w trakcie inwestycji

Dodatkowym kosztem za niedotrzymanie terminu inwestycji przed jej końcem będzie opłata za zerwanie, zwana również opłatą likwidacyjną. Jest to rodzaj opłaty manipulacyjnej, której wysokość uwzględniana jest w tabeli opłat i prowizji danej struktury. Może ona być wyrażona procentowo i liczona jest wówczas od kwoty lokaty lub uzależniona jest od wypłacanej kwoty. Banki często umożliwiają swoim klientom zerwanie takiej lokaty tylko w określonych cyklach. W takim wypadku może się okazać, że przez pierwszy cykl, liczony w dniach bądź miesiącach nie będzie mogli pobrać wpłaconej kwoty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here