Faktura pro forma, faktura zaliczkowa a faktura VAT

Kolejność w jakiej zostały wymienione te dokumenty sugeruje jednocześnie kolejność ich wystawiania podczas realizacji transakcji pomiędzy podmiotami gospodarczymi. Stąd na początku, zanim kontrahent zdecyduje się na ofertę wystawia się fakturę pro forma, która ma charakter informacyjno-promujący. Podjęcie przez klienta decyzji o zakupie i wpłacenie zaliczki bądź przedpłaty nakłada na sprzedawcę konieczność wystawienia faktury zaliczkowej. Natomiast ostateczna realizacja transakcji powoduje powstanie obowiązku sporządzenia faktury VAT, która jest dokumentem księgowym potwierdzającym sprzedaż.

Faktura i umowa – czy są tym samym?

Zgodnie z art. 535 k.c. umowa sprzedaży zobowiązuje jedną stronę umowy do przeniesienia własności rzeczy i wydania jej drugiej stronie, która musi za tę rzecz zapłacić. Umowa sprzedaży jest zatem umową wzajemną. W związku z nowelizacją kodeksu cywilnego z dnia 25 września 2003 r., zniesiony został obowiązek zawierania w formie pisemnej umów zobowiązujących do świadczenia, którego wartość przekracza 2000 zł. W przypadku niezastosowania formy pisemnej umowy sprzedaży do jej udokumentowania mogą być wykorzystane wszelkie środki dowodowe.

Faktura jest dokumentem potwierdzającym sprzedaż, ma charakter dowodowy, przy spełnieniu określonych warunków faktury można zatem traktować jako rodzaj umowy sprzedaży. Zarówno zatem zawarcie umowy, jak i wydanie towaru czy wykonanie usługi może zostać udowodnione na podstawie faktury VAT. Warto dodać, że w transakcjach pomiędzy przedsiębiorcami warto zachowywać formę pisemną dla wszelkich transakcji sprzedaży. Pisemna umowa stanowi znaczne uproszczenie procedur w razie ewentualnego sporu.

Źródła:

[1] Konsekwencje zawarcia umowy sprzedaży – opinia prawna, e-prawnik.pl, dostępny w Internecie: http://e-prawnik.pl/biznes/prawo-cywilne/umowa-sprzedazy/opinie-prawne/konsekwencje-zawarcia-umowy-sprzedazy-opinia-prawna-strona-4.html.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here