Jak złożyć lokaty „struktury”?

„Struktury”, bo tak popularnie nazywane są tego typu lokaty, posiadają w ofercie niemal wszystkie banki oraz niektóre firmy pośrednictwa finansowego. Istnieją również lokaty strukturyzowane, które choć są zakładane w banku, ich obsługą zajmuje się zewnętrzna firma, na przykład towarzystwo ubezpieczeń na życie. W takim przypadku możemy odczuć dłuższy czas oczekiwania na zwrot środków wpłaconych na lokacie.

Aby założyć lokatę wystarczy wybrać interesującą nas ofertę konkretnego banku, udać się do jego placówki z dowodem osobistym. W przypadku niektórych lokat wymagane jest dodatkowo posiadanie konta bankowego w danym banku, ponieważ na to konto spłyną środki po zakończeniu okresu lokaty.

Czy opłaca się zakładać „struktury”?

Lokaty „struktury” mogą przynieść nam ponadprzeciętne zyski w zależności od sytuacji rynkowej instrumentów bazowych, na których oparta jest dana lokata. Innymi słowy wyniki lokaty są uzależnione od sytuacji między innymi na światowych giełdach. Banki reklamują swoje struktury jako lokaty ze stopą zwrotu nawet kilkudziesięciu procent. Tymczasem, aby taka stopa została osiągnięta musi nastąpić konkretny, często mało realny scenariusz.

Odpowiadając sobie na pytanie, czy warto inwestować w tego typu lokaty, warto zwrócić uwagę, że jest to produkt dla osób, które boją się podjęcia ryzyka inwestycyjnego jakim jest bezpośrednia inwestycja w akcje bądź fundusze inwestycyjne, jednak chcą mieć możliwość większych zarobków niż na standardowej lokacie. W przypadku niepowodzenia przyjętego w strukturze planu inwestycyjnego jej uczestnicy otrzymują zwrot wpłaconego kapitału po zakończeniu okresu lokaty.

Niektóre lokaty oferują jednak możliwość większego zarobku z jednoczesną gwarancją na przykład 85% wpłaconego wkładu w przypadku niepowodzenia scenariusza inwestycji. Musimy zatem uważać i dokładnie sprawdzać, jaką gwarancję kapitału oferuje dana lokata.

Warto zwrócić jednak uwagę, że wyniki dotychczasowych struktur często nie przynoszą korzyści większych od zysków z tradycyjnych lokat. Banki jednak nie podają głośno, ile ich lokata zarobiła, lecz ile może zarobić, kusząc odpowiednio wysokim oprocentowaniem.

Na czym polegają lokaty strukturyzowane?

Lokaty strukturyzowane lokują środki sowich klientów w różnych instrumentach finansowych. Większa część lokaty lokowana jest w bezpieczne instrumenty finansowe, takie jak: obligacje. Ta część lokaty ma za zadanie zarobić na kapitał zainwestowany w pozostałe instrumenty pochodne. Druga część ulokowanej kwoty inwestowana jest w bardziej ryzykowne inwestycje, od których zależy stopa zwrotu. Struktury są więc skonfigurowane w taki sposób, aby w przypadku strat na części bardziej ryzykownej, pozostała część kapitału inwestowana w bezpieczne instrumenty odrobiła je.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here