Na rynku istnieje wiele różnego rodzaju produktów strukturyzowanych. Są to między innymi lokaty strukturyzowane, certyfikaty, depozyty oraz polisy. Nawa danego produktu zależy przeważnie od prawnego aspektu danej inwestycyji. Może być ona bowiem połączona na przykład w formie polisy z ubezpieczeniem na życie lub dożycie do końca trwania okresu, na który zawarto daną polisę.

Subskrypcja i terminy „struktur”

Produkty strukturyzowane przeważnie są skonstruowane w taki sposób, że istnieje pewien okres, w którym można dokonywać zapisów na nią oraz wpłat środków pieniężnych. Okres ten nazywany jest okresem subskrypcji. W czasie jego trwania gromadzone są oszczędności klientów, które zaczną zarabiać dopiero w momencie rozpoczęcie trwania danego produktu, z reguły następnego dnia po zakończeniu subskrypcji. Termin trwania takiego produktu zależny jest od informacji zawartych w jego szczegółach. Klient po okresie jej trwania otrzymuje gwarancję zwrotu wpłaconej kwoty, natomiast jeśli zdecyduje się zlikwidować produkt wcześniej to niestety takiej gwarancji zazwyczaj nie otrzyma.

Na czym zarabiają "struktury"?

Oszczędności wszystkich klientów danego produktu po okresie jego subskrypcji są dzielone na dwie części i inwestowane w różne instrumenty finansowe. Pierwsza, większa część inwestuje w bezpieczne instrumenty, takie jak obligacje, czy bony skarbowe, celem odrobienia drugiej części kapitału, którą produkt może stracić poprzez inwestycje w mało bezpieczne narzędzia finansowe, mogące za to przynieść większe zyski. Są to z reguły opcje. Każdy produkt posiada swój unikalny wzór do obliczania wartości inwestycji i na jego podstawie można wyliczyć kwotę zysku oraz stopę z inwestycji.

Zyski z produktów strukturyzowanych pochodzą przeważnie z inwestycji w opcje na waluty lub indeksy giełdowe. W umowie produktu znajdziemy zapisy mówiące, ile zarobi nasz produkt jeśli spełniony zostanie konkretny scenariusz inwestycyjny. W zapisie umowy przeważnie jest kilka procentowych zapisów, mówiących o możliwych stopach zwrotu. Przykładowo w ramach „struktur” możemy zarabiać na spadkach lub wzrostach danej waluty, poprzez postawienie na konkretny przedział, w którym znajdzie się dana waluta po zakończeniu okresu inwestycyjnego. Identyczna sytuacja wygląda w przypadku obstawiania zachowań głównych indeksów giełdowych, kiedy to znalezienie się indeksu w konkretnym przedziale oznaczać będzie konkretną stopę zwrotu.

Pamiętajmy, że w zależności od wybranego rodzaju produktu możemy otrzymać stopę zwrotu podaną na początku, wraz z przedziałem jaki musi zostać osiągnięty w celu wypłaty zysku, lub za pomocą wzoru obliczającego zysk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here