Jest to roślina trująca, dlatego zimnotłoczony olej jest wygotowywany z wodą, co pozwala na pozbycie się toksycznej rycyny (może ona prowadzić do śmiertelnych zatruć). Olej rycynowy jest także powszechnie stosowany jako środek silnie przeczyszczający, a zażyty pod koniec ciąży jest ponoć w stanie wywołać poród.

Właściwości oleju rycynowego

Działanie oleju rycynowego opiera się w głównej mierze na jego zdolności do silnego pobudzania ukrwienia tkanek, na jakie się go zastosuje. Dzięki temu, stosowany wewnętrznie, pobudza mocno ściany jelit, a zewnętrznie – pobudza ukrwienie skóry, a co za tym idzie także wzrost włosów i paznokci. Olej rycynowy ma w temperaturze pokojowej postać bardzo gęstego, tępego oleju. Dość trudno go w takiej formie używać, dlatego zaleca się jego podgrzanie (np. w kąpieli wodnej) lub rozcieńczenie innym olejem.

Olej rycynowy a zapuszczanie włosów

Olej rycynowy jest bardzo lubiany przez fanki domowej pielęgnacji włosów. Szczególnie poleca się go stosować na skórę głowy. Olej pobudza wtedy ukrwienie mieszków włosowych, w rezultacie przyspiesza wzrost włosów i pobudza wyrastanie nowych włosków. Do stosowania na skórę głowy jest polecany również dla osób z łojotokiem i przetłuszczającymi się włosami, ponieważ sam w sobie działa dość wysuszająco. Osobom o normalnej lub suchej skórze głowy odradza się stosowanie czystego oleju rycynowego, najlepiej mieszać go z innym olejem (np. olejem z pestek winogron, olejem ze słodkich migdałów czy z oliwą z oliwek). Działanie pobudzające wzrost włosów jest na tyle silne, że stosowanie oleju rycynowego poleca się osobom zmagającym się z łysieniem oraz podczas zapuszczania włosów po chemioterapii.

Jeśli podczas stosowania oleju rycynowego zauważysz podrażnienie skóry głowy, nieprzyjemnie swędzenie lub pieczenie, może być to objaw uczulenia, nie zdarza się ono często, ale lepiej wtedy odstawić olej. Dość powszechne jest natomiast uczucie przesuszenia skóry – wtedy najlepiej mieszać olej rycynowy z innym olejkiem (sam olej rycynowy działa wysuszająco), który dodatkowo ją nawilży.

Olej rycynowy jako odżywka do brwi, rzęs i paznokci

Olej rycynowy pobudza wzrost nie tylko włosów. Można go z powodzeniem stosować również na brwi, rzęsy i paznokcie. Najprościej jest wcierać go w wybrane miejsca, np. w płytkę paznokcia (pozbawioną lakiery) i skórki wokół niego. Najlepiej używać rozgrzanego olejku, będzie on lepiej się wchłaniał. Do brwi i rzęs można użyć starego, umytego opakowania po maskarze, bardzo ułatwi to aplikację. Taką odżywkę można stosować codziennie wieczorem, należy tylko uważać, by nie wetrzeć sobie olejku do oka (może nieco podrażniać). W efekcie możemy spodziewać się szybszego wzrostu paznokci, pogrubienia i wzmocnienia płytki oraz zagęszczenia i przyciemnienia brwi i rzęs.

OCM, czyli olejowe oczyszczanie twarzy

Olej rycynowy jest nierozłącznym elementem tej metody. O ile olej bazowy może się zmieniać, tak w każdej mieszance do oczyszczania twarzy musi znaleźć się od 10 do 30% olejku rycynowego, zależnie od typu skóry (tym więcej, im skóra tłustsza). Olej rycynowy ma świetne właściwości oczyszczające skórę i pobudzające ją do wydalania toksyn, świetnie zmywa makijaż i wspiera regenerację skóry. Ze względu wysuszające właściwości olejku odradza się stosowania go na twarz w czystej formie.

Gdzie go kupię i za ile?

Olej rycynowy produkowany jest przez cały czas jako środek przeczyszczający, więc można go kupić praktycznie w każdej aptece, co czyni go bardzo łatwo dostępnym. Cena jest równie przystępna: 30 ml to koszt 2-4 zł, natomiast 100 ml zakupimy w granicach 7-10 zł.

Przykładowe efekty zastosowania oleju rycynowego na rzęsy:

Olejek rycynowy - efekety
http://forever-redhead-girl.blogspot.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here