Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne pracowników, osób wykonujących pracę nakładczą, osób pozostających w stosunku służby, wykonujących odpłatnie pracę w czasie odbywania kary pozbawienia wolności lub tymczasowego aresztowania na podstawie skierowania do pracy stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu odpowiednio: zatrudnienia w ramach stosunku pracy, pracy nakładczej, służby.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe

Roczna podstawa wymiaru skałek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe w danym roku kalendarzowym nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej 30-krotności przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego, w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy, określonego w ustawie budżetowej, w ustawie o prowizorium budżetowym lub innych projektach, a jeżeli odpowiednie ustawy nie zostały uchwalone, lub jeżeli brak jest podstaw do jego określenia wówczas wynagrodzenie to ustala się na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z trzeciego roku poprzedniego.

Składki na ubezpieczenia chorobowe, wypadkowe i zdrowotne

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi jednocześnie podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe. Do ustalenia podstawy wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne osób objętych ubezpieczeniami społecznymi stosuje się przepisy określające podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe tych osób z wyjątkiem jednak wyłączeń wynagrodzeń za czas niezdolności do pracy oraz nie stosuje się ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek.

Od 1 stycznia 2012 roku podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe pracowników przebywających na urlopie wychowawczym stanowić będzie nie jak dotychczas kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kalendarzowym, lecz kwota 60% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia uzyskanego w poprzednim kwartale.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here