Standardowo pełnomocnik może mieć prawo do: wglądu do dokonywanych operacji i do stanu rachunku, do zmian danych korespondencyjnych, zmian hasła do konta internetowego, zamawiania kodów do przeprowadzania operacji internetowych, dokonywania przelewów, eliminowania lub dopisywanie osób/instytucji z listy zleceń stałych, modyfikowanie kwot zleceń stałych, wypłacanie pieniędzy z konta, odwołanie przelewów czekających na realizację, spłacanie zadłużenia na karcie kredytowej. Niektóre banki dają możliwość przyznania pełnomocnikowi uprawnień do założenia lokaty, lub zakupu jednostek funduszu.

Generalnie jednak pełnomocnik nie może zmienić, zlikwidować ani inicjować limitu odnawialnego, złożyć dyspozycji wkładem na wypadek śmierci, zawierać, zmieniać bądź rezygnować z karty do konta, udzielać dalszych pełnomocnictw do konta, zawierać ani zmieniać umowy rachunku w imieniu właściciela konta. Generalnie pełnomocnik może posiadać uprawnienia pozwalające na korzystanie z konta prawie w takim samym zakresie jak właściciel, z tą jednak różnicą, że nie może zmieniać warunków współpracy pomiędzy bankiem a posiadaczem rachunku. W niektórych bankach istnieje też możliwość udzielenia pełnomocnictwa w ograniczonym zakresie osobie niepełnoletniej, która ukończyła 13 lat.

Najczęściej daje ono możliwość wyrobienia jej karty do konta i korzystania za jej pomocą z zebranych na nim środków. Ważną kwestią jest to, że tak jak pełnomocnik rachunku nie może zaciągnąć zobowiązań na koncie właściciela (gdyż nie może otworzyć limitu odnawialnego, choć może z niego korzystać gdy ten jest już otwarty), tak też obciążenia posiadacza rachunku w żaden sposób nie są zaliczane przez bank do długów pełnomocnika. Z tego względu, jeśli właściciel nie spłaca kredytu w banku, albo nie pokrywa zadłużenia powstałego na koncie, pełnomocnik nie jest zobowiązany do spłaty tychże należności. Należ także podkreślić, że w żadnym wypadku konto właściciela nie może zostać zajęte przez komornika w celu ściągnięcia z niego zadłużenia pełnomocnika, gdyż znajdujące się na nim zasoby nie są jego własnością.

Pełnomocnictwo konta wygasa wraz ze śmiercią właściciela, śmiercią pełnomocnika, zamknięciem lub przekształceniem konta (np. w konto wspólne), odwołaniem pełnomocnika przez właściciela, rezygnacją pełnomocnika, lub upłynięciem czasu na jaki zostało udzielone pełnomocnictwo. Pełnomocnik nie ma prawa po śmierci właściciela, o której nie został powiadomiony bank wybierać, lub przelewać pieniędzy z jego konta. Zwrotu tak zabranych środków mogą żądać spadkobiercy w celu włączenia ich do masy spadkowej. By ustalić pełnomocnictwo właściciel konta musi udać się do oddziału swojego banku. Niektóre banki wymagają obecności przyszłego pełnomocnika, inne zgadzają się na to by podpisał on umowę w innym terminie niż właściciel.

Na ile sensowne jest ustalanie pełnomocnika w dzisiejszych czasach? Obecnie większość użytkowników zakładających konta ma karty bankomatowe i konta internetowe. W przypadku nagłej potrzeby wybrana osoba może wyciągnąć pieniądze z rachunku, jak i poczynić niezbędne przelewy przez internet za pomocą podanego przez właściciela hasła. Wydaje się, że pełnomocnik jest niezbędny raczej osobom starszym, które nie mają dostępu do internetu i nie ufają że wypłaty z bankomatów są bezpieczne. Takim osobom w przypadku wystąpienia ryzyka nie pozwalającego na odwiedzenie oddziału bankowego, pozostaje zdanie się na pełnomocnika konta, który zapłaci rachunki i zrobi zakupy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here