Decydując się na przeniesienie limitu z jednego banku do innego warto zwrócić uwagę na elementy, które będą określać koszty kredytu na karcie.

Pierwszym z takich elementów jest oprocentowanie wykorzystanego limitu. Generalnie karty kredytowe są jednym z najwyżej oprocentowanych instrumentów na rynku. Odsetki od wydanych kwot sięgają często dozwolonej ustawą wysokości (obecnie jest to 24% rocznie) Większość banków oferuje osobom przenoszący swoje zadłużenie oprocentowanie o połowę niższe od standardowego oprocentowania proponowanego klientom, którzy zakładają kartę, bez transferu limitu. Niektóre nawet oferują oprocentowanie 0%, by przyciągnąć nowych klientów.

Jednak należy zwrócić uwagę nie tylko na zasadę naliczania odsetek w momencie przenoszenia kredytu, ale także trzeba przeanalizować jak będzie się zmieniało oprocentowanie z czasem. Oferta banków może bowiem być bardzo atrakcyjna na początku, przez kilka pierwszych miesięcy po przeniesieniu zadłużenia oprocentowanie może być bardzo niskie, albo nawet zerowe, by z czasem urosnąć do poziomu nawet wyższego od tego posiadanego w dawnym banku.

By przeniesienie limitu kredytowego karty było długookresowo atrakcyjne należy zweryfikować jego konkurencyjność w stosunku do warunków posiadanej umowy karty kredytowej w okresie dłuższym niż kilka miesięcy.

Kolejnym elementem mogącym wpływać na atrakcyjność oferty banku, jest długość okresu bezodsetkowego. Większość banków stosuje zasadę ok 50 dni nie naliczania odsetek od wykorzystanej kwoty z karty kredytowej. Przy uważnym poszukiwaniu można jednak znaleźć propozycje instytucji, w których okres bezodsetkowy może trwać nawet 60 dni. Oznacza to, że w przypadku, jeżeli zadłużenie na karcie zostanie spłacone w ciągu dwóch miesięcy od jego powstania, nie trzeba płacić od niego odsetek i tym samym oddaje się bankowi tyle samo ile się pożyczyło. Ten aspekt jest wyjątkowo istotny przy przenoszeniu zadłużenia z innej karty kredytowej, gdyż często obciążenie transferowane jest wysokie i możliwość zaoszczędzenia na odsetkach lub nawet ich uniknięcie w przypadku spłaty w ciągu bezodsetkowego okresu, pozwoli klientowi na spożytkowanie nie oddanych bankowi środków na inne cele.

Innymi kosztami na które należy zwrócić uwagę przy wyborze banku do którego przenosi się limit kredytowy karty są opłaty za jej użytkowanie. W pewnych instytucjach finansowych opłaty nie są naliczane jeżeli właściciel karty dokona określonej liczby płatności kartą, lub też jeżeli dokona operacji bezgotówkowych na określoną kwotę. W zależności więc od swoich potrzeb, każdy klient powinien przeanalizować jak często i jak dużo wydaje za pomocą karty kredytowej. Następnie na podstawie tych dwóch wskaźników powinien wybrać najbardziej odpowiadającą jego zachowaniom ofertę. Jeżeli więc klient wydaje dużo ale rzadko, lepsza dla niego będzie propozycja banku uzależniającego anulację opłaty za użytkowanie karty na podstawie wydanej kwoty, a nie ilości operacji.

Przeniesienie zadłużenia może także wiązać się z możliwością zwiększenia jego limitu na karcie, co dałoby osobom które zużyły całą dostępną dla nich kwotę na starej karcie możliwość dalszego zadłużanie się na nowej karcie. Jednak by móc otrzymać taką propozycję, bank musi przeanalizować zdolność kredytową potencjalnego klienta. Jeżeli ta inspekcja wykaże, że „stać” go na dalsze zadłużanie się, wtedy może liczyć na zwiększenie limitu na karcie kredytowej. Bank do którego przenoszone jest obciążenie karty będzie również najprawdopodobniej żądał przedstawienia zaświadczenia o zarobkach od pracodawcy, jak i podda weryfikacji terminowość spłat wierzytelności wobec dotychczasowego kredytodawcy.

Przeniesienie karty kredytowej do innego banku może być bardzo opłacalne, ale przed podjęciem ostatecznej decyzji należy przeanalizować wszystkie dostępne na rynku oferty, tak my zmaksymalizować wynikające z takiej zmiany korzyści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here