Zakład ubezpieczeniowy ma prawo w takiej sytuacji do podniesienia albo obniżenia składki dla nowego właściciela w zależności od jego historii jazdy (wypadkowości) i innych zmiennych, na podstawie których wyznacza wysokość składki. W przypadku podwyższenia opłat, nowy nabywca może być poproszony o dopłacenie jakieś sumy do uregulowanych już przed dawnego właściciela opłat. Proces ten zwany jest rekalkulacją składki. Jest on podejmowany jeżeli nabywca pojazdu nie wypowie umowy ubezpieczeniowej.

Jeżeli nabywca zdecyduje się na rozwiązanie umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem, musi zgłosić wypowiedzenie w formie pisemnej do zakładu ubezpieczeń w ciągu 30 dni od dnia kupna pojazdu. Takie wypowiedzenie wchodzi w życie w 30 dni od dnia sprzedaży pojazdu. Dlatego nowe ubezpieczenie nabywca powinien zawrzeć po upływie miesiąca od kupna pojazdu, gdyż przez pierwszy miesiąc obejmuje go ubezpieczenie dawnego właściciela (albo dłużej jeśli nie złoży wymówienia umowy). Wypowiedzenie umowy ubezpieczenia przez nabywcę pojazdu skutkuje zwrotem złożonych składek dawnemu właścicielowi, które je opłacił.

Od lutego 2012 roku zwrot składki właścicielowi, który je opłacił w przypadku rozwiązania umowy przez nowego właściciela przed upływem czasu na jaki polisa została zawarta, przysługuje nawet wtedy, gdy dawny właściciel nie jest w posiadaniu kopii polisy, a także w sytuacji gdy w międzyczasie pojazdem została wyrządzona szkoda. Jeżeli właściciel sprzedający pojazd nie dopełnił obowiązku zakupu ubezpieczenia OC, nowy nabywca powinien od razu wykupić takie ubezpieczenie (już w dniu nabycia pojazdu), żeby zabezpieczyć się w przypadku jakichkolwiek opóźnień związanych z wykupem ubezpieczenia, warto zapisać w umowie kupna, że kupowany samochód kupowany jest bez ważnego ubezpieczenia OC.

Dla nowego właściciela ważne jest by zwrócił uwagę na termin wygaśnięcia „odziedziczonej” polisy, tak by nie przegapić jej zakończenia, gdyż zakład ubezpieczeń przedłuży automatycznie starą umowę, której warunki nie muszą być wcale atrakcyjne w stosunku do stawek oferowanych przez konkurencję.

Dodatkową zmianą wchodzącą od 2012 roku jest reguła, iż w przypadku zwrotu składki, przysługuje on za wszystkie nie wykorzystane dni, a nie tylko za nie rozpoczęte miesiące.

Widoczne są zmiany dążące do polepszenia sytuacji osób wykupujących ubezpieczenie OC i zwiększenia szans na odzyskanie jak największego procentu składek nadpłaconych przez sprzedającego pojazd nowemu właścicielowi.

Na podstawie portalu Rzecznika Ubezpieczonych http://rzu.gov.pl

1 KOMENTARZ

  1. też kiedyś walczyłem i uważam, że to droga przez mękę. Na szczęście pztrowoyły się teraz firmy dające auta bezgotf3wkowo i dochodzące swoich roszczeń w towarzystwach ubezpieczeń. Z racji swojej wielkości i siły mają dużo większe przebicie niż taki przysłowiowy Kowalski. Tylko trzeba pamiętać, żeby to były znane firmy, ktf3re posiadają już rozpoznawalna markę wtedy mamy pewność, że nas nie oszukają. Ja biorę samochody zastępcze do firmy z sixt rent a car. i wspf3łpraca układa mi się bardzo dobrze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here