Inspekcja Pracy

Kontaktując się z Inspekcją Pracy pracownik podaje informacje dotyczące dat wypłat i zaniechania wypłacenia wynagrodzenia oraz kwot zaległości i składników wynagrodzenia. W składanej skardze musi ujawnić swoje dane osobowe, jednak podlegają one ochronie i nie mogą być ujawnione pracodawcy. Termin rozpatrzenia skargi i przeprowadzenia kontroli w firmie wynosi 30 dni.

Inspektor może też indywidualnie doradzić pracownikowi w przygotowaniu wniosku do sądu pracy. Może też skierować wniosek do sądu grodzkiego. W przypadku dalszego unikania wypłaty zaległego wynagrodzenia przeciwko pracodawcy wszczęte zostaje postępowanie egzekucyjne, i otrzymuje on grzywnę, której maksymalna wysokość może wynieść kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Po bezskutecznych działaniach Inspekcji Pracy pracownik może zgodnie z art. 218 par. 1 kodeksu karnego złożyć w prokuraturze doniesienie o popełnieniu przestępstwa.

Pozew o zapłatę

Pozew o zapłatę zaległego wynagrodzenia powinien zawierać kwotę, na którą składają się wszystkie elementy wynagrodzenia, informację o dacie zatrudnienia, dacie wstrzymania wypłaty należnego wynagrodzenia oraz krokach, jakie zostały podjęte w tej sprawie. Dokument ten można złożyć osobiście lub za pośrednictwem poczty (list polecony). W pozwie o zapłatę można zażądać kwot zaległych jak i odsetek. Dodatkowo można ubiegać się o odszkodowanie, pod warunkiem udowodnienia, że brak wypłaty przyniósł szkody.

Droga sądowa

Złożenie pozwu do sądu będzie miało długofalowe konsekwencje i wymagać będzie cierpliwości i determinacji. Jest jednak duże prawdopodobieństwo, że wyrok będzie korzystny dla pracownika. Ponadto oprócz wynagrodzenia sąd zasadzi najpewniej także wypłatę odszkodowania. Po otrzymaniu prawomocnego wyroku sądowego pracownik przekazuje go komornikowi, aby wyegzekwował zasądzone kwoty. Mimo korzystnego wyniku mogą pojawić się trudności w egzekucji długu.

Proces windykacji może trwać kilka dni, tygodni albo nawet miesięcy. Aby uniknąć trudności sąd na wniosek pracownika może wydać tzw. zarządzanie tymczasowe, pozwalające komornikowi na zabezpieczenie dochodzonych roszczeń do czasu wydania prawomocnego wyroku.

FGŚP

W sytuacji, w której pracodawca okaże się niewypłacalny pracownik może zwrócić się do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Po złożeniu wniosku w biurze terenowym Funduszu może otrzymać wypłatę maksymalnie trzech zaległych pensji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here