Odsetki od zdeponowanej kwoty

Od kwoty zdeponowanej na rachunku lokaty naliczane są odsetki. W przypadku lokowania kapitału w fundusze inwestycyjne odsetkami tymi będzie zysk wypracowany w poszczególnych funduszach inwestycyjnych.

Odsetki od odsetek

Zaletą procentu składanego jest fakt, że wypracowany zysk lub odsetki mogą pracować w większym stopniu na nasz przyszły wynik z inwestycji, bowiem dysponujemy większą ilością kapitału. W przypadku lokaty bankowej po każdorazowej kapitalizacji lokaty jest ona zwiększana o wypracowany zysk, a dalsze odsetki naliczane są od wyższej kwoty.

Procent składany w długim okresie

Wpłacona kwota tysiąca złotych, przy stopie zwrotu w skali roku na poziomie 10 % da nam po 10 latach inwestycji da nam kwotę 2 593,74 zł, z której odprowadzony zostanie podatek od zysków. Po 20 latach z tej samej kwoty uzbieramy aż 6 727,50 zł przy tych samych założeniach. Procent składany znacząco więc zwiększa stan posiadania środków, w szczególności w dłuższym horyzoncie czasowym.

Czy procent składany zawsze działa w przypadku funduszy inwestycyjnych

Działanie procentu składanego w przypadku funduszy inwestycyjnych nie jest do końca prawdą. Na zwykłej lokacie bankowej, gdzie odsetki dopisywane są do kwoty lokaty procent składany działa za każdym razem, bowiem odsetki z każdą kolejną kapitalizacją będą coraz większe. Im częstsza kapitalizacja, tym więcej realnie zarobimy na naszej lokacie. W przypadku funduszy inwestycyjnych procent składany może działać pod warunkiem, że sami mu w tym pomożemy.

W przypadku inwestycji w fundusze nie posiadamy określonej kwoty pieniędzy na rachunku, lecz nabywamy jednostki uczestnictwa. Zarabiamy nie na zwiększeniu się ilości jednostek danego funduszu, lecz na wartości, na jaką została wyceniona jedna jednostka funduszu w danym okresie.

Jeśli po pewnym czasie zarobimy nawet 100%, zysku będziemy nadal posiadać tę samą liczbę jednostek uczestnictwa. Jeśli w przyszłości na rynkach finansowych nastanie kryzys wówczas możemy stracić nawet cały swój zysk, a w dodatku część wpłaconej kwoty.

Aby procent składany miał szansę zaistnieć w funduszach inwestycyjnych warto sprzedawać jednostki uczestnictwa na wysokich poziomach, a następnie próbować odkupić taniej. Wiele programów inwestycyjnych umożliwia częste w ciągu roku transfery środków pomiędzy funduszami. Jeśli zwiększać będziemy w ten sposób z roku na rok ilość posiadanych jednostek uczestnictwa, będziemy mogli mówić o działaniu procentu składanego. Bowiem przy tej samej cenie za daną jednostkę z roku na rok posiadać będziemy więcej, ponieważ zwiększyliśmy jej ilość. Dodatkowo zwiększać się może w czasie wartość danej jednostki. Zarabiamy wówczas na obu tych zmiennych.

Procent składany tak bardzo reklamowany przez banki, podczas sprzedaży produktów inwestycyjnych istnieje więc w nieco inny sposób, aniżeli na lokacie bankowej. Odpowiednie manewrowanie transferami przynieść może dodatkowe zyski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here