Współwłasność rachunku, bo przy tym produkcie bankowym spotykamy go najczęściej, polega na założeniu konta przez co najmniej dwie osoby. Te osoby są wobec umowy rachunku równorzędne. Maja takie same prawo do dysponowania rachunkiem, wprowadzania zmian, realizowania operacji czy zamknięcia konta.

Z kolei pełnomocnictwo udzielane jest przez właściciela rachunku osobie trzeciej, która może dysponować zgromadzonymi na rachunku środkami w zakresie ustalonym przez właściciela. Jeżeli ten zakres zostaje ograniczony mamy do czynienia z pełnomocnictwem szczegółowym. Może on na przykład dotyczyć maksymalnych kwot, jakie pełnomocnik może wypłacić z konta.

Ten zakres upoważnienia nie może jednak dotyczyć aneksowania warunków umowy ani zamknięcia rachunku. Pełnomocnictwo jest ostatecznie związane z osobą właściciela rachunku, co powoduje, że w przypadku jego śmierci pełnomocnictwo przestaje obowiązywać. Z kolei współwłasność pozostaje w mocy. Banki często w chwili śmierci jednego z posiadaczy konta podpisują aneks do umowy rachunku zmieniając charakter konta na indywidualny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here