Jaki czas inwestycji?

Musimy odpowiedzieć sobie na ważne pytanie, na jaki czas inwestycyjny możemy zainwestować własne środki. Na rynku znajdziemy zarówno krótkoterminowe struktury, jak i produkty, których czas trwania wynosi nawet pięć lat. Musimy zdawać sobie sprawę, że gwarancja kapitału, którą oferuje wiele z tego typu produktów wypłacana jest dopiero na koniec inwestycji. Jeśli przerwiemy produkt przed końcem umownego terminu nie dość, że możemy nie odzyskać swoich środków, to dodatkowo narażeni będziemy na dodatkowe opłaty likwidacyjne.

Jaka możliwa stopa zwrotu?

Niektóre z produktów strukturyzowanych oprócz gwarancji kapitału oferują również oprocentowanie na koniec okresu umownego. Ma ono w pewien sposób wynagradzać długi czas inwestycji oraz niwelować ewentualne straty realnej wartości pieniądza. Wybierając produkt strukturyzowany należy również zwrócić również na potencjalną stopę zwrotu.

Stopa zwrotu zależy od spełnienia się konkretnego scenariusza inwestycyjnego. Przyznać trzeba, że niestety oferowane nieraz przez banki wysokie stopy zwrotu są nierealne, bowiem scenariusz jaki musiałby zostać spełniony jest często mało realny. Tymczasem spełnienie się innych scenariuszów może często dać nam stopę zwrotu na poziomie zwykłych lokat, które możemy w każdej chwili zerwać. Decydując się na konkretny produkt sprawdźmy, czy prezentowana wysoka stopa zwrotu jest możliwa do osiągnięcia w danym okresie inwestycji.

Jaka gwarancja kapitału?

Produkty strukturyzowane kojarzone są głównie z gwarancji kapitału po zakończeniu inwestycji. Tak jednak nie jest w każdym przypadku, dlatego powinniśmy przed jej założeniem sprawdzić ile procent gwarancji kapitału oferuje dana struktura. Popularne hasła do 100 procent gwarancji kapitału, widoczne w reklamach, oznaczają możliwość wyboru rodzaju gwarancji. Dodatkowo zdarzają się również produkty dające gwarancję kapitału, lecz nie całego, a więc gwarantują mniej niż zwrot 100 procent.

Jaki sposób obliczania zysku?

W zależności od produktu różny jest też sposób obliczania zysku. We wszystkich z nich stopa zwrotu zależna jest od sytuacji na rynkach. Jednak wyróżnić można kilka rodzajów produktów. Pierwsze z nich to takie, w których zyski obliczane są na podstawie wzorów obliczeniowych, podanych w umowie. Drugi rodzaj produktów strukturyzowanych to takie, w których stopa ustalona jest na pewnym stałym procentowym poziomie. W takim produkcie podanych jest najczęściej kilka przedziałów, a dla każdego z nich odpowiednie oprocentowanie, jeśli instrument bazowy znajdzie się w danym przedziale na koniec trwania inwestycji.

Jak można zaobserwować każdy z produktów różni się od siebie, jeśli decydujemy się na zakup produktu strukturyzowanego musimy przeanalizować główne parametry produktów, aby po okresie ich trwania nie żałować, że można było wybrać lepszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here