Zakup Obligacji Skarbowych w Banku PKO BP

Obligacje Skarbowe emitowane są w seriach miesięcznych przez Skarb Państwa Najprostszym sposobem nabycia tego typu obligacji jest wizyta w jednym z oddziałów Banku PKO BP, prowadzącego sprzedaż obligacji skarbowych.

Do wyboru mamy wybór obligacji 2-letnich, 3- letnich, 4-ro oraz 10-cio letnich. Atutem inwestowania w obligacje skarbowe jest niska cena jednej obligacji, która wynosi sto złotych. W przypadku sprzedaży przed terminem wykupu, stracimy tylko 1% wpłaconej kwoty, sprzedając każdą obligację za 99 złotych. Przy wcześniejszej sprzedaży otrzymamy należne odsetki. Wyjątek stanowią obligacje czteroletnie sprzedawane po cenie 99,90 zł.

Zakup obligacji na giełdzie

Oprócz obligacji skarbowych wyróżniamy różnego typu obligacje, np. podmiotów prywatnych, jak przedsiębiorstw czy banków, oraz obligacje municypalne, których emitentem są samorządy terytorialne. Posiadając rachunek maklerski mamy dostęp do szerokiej oferty obligacji poszczególnych spółek. Spółki chcąc zaciągnąć zobowiązania dokonują emisji serii obligacji w określonym czasie i po określonej cenie. W zamian za ich nabycie inwestor otrzymuje zysk w postaci oprocentowania lub dyskonta. W przypadku dyskonta nabywamy obligacje warte określoną kwotę za cenę niższą. Ta różnica stanowi dyskonto, a więc zysk inwestora z tytułu pożyczenia kapitału na określony czas.

Inwestorzy mają również możliwość sprzedawania posiadanych obligacji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Giełdowym rynkiem obligacji w Polsce od 30 czerwca 2009 roku jest rynek GPW Catalyst. Ceny na rynku ustalane są podobnie jak w przypadku rynku akcji. Poziomy cen kształtuje popyt i podaż na daną serię obligacji danego emitenta. Przed pierwszą transakcją na rynku obligacji dobrze jest zapoznać się z szczegółowymi zasadami obrotu giełdowego na rynku Catalyst. Zlecenie nabycia lub zbycia danej serii obligacji musi być złożone zgodnie z zasadami obrotu.

Obligacje możemy również nabywać na rynku pierwotnym, niemal bezpośrednio u emitenta w trakcie trwania publicznych zapisów. W niektórych sytuacjach spółki zamieniają również swój dług wobec wierzycieli na obligacje, pod warunkiem ich zgody. W takim przypadku spółka zmniejsza dług wprowadzając do obrotu obligacje z określonym terminem wykupu, w którym zobowiązuje się odkupić je od wierzycieli wraz z wypłatą przyjętych odsetek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here