Jak wskazują badania, praca pod presją „wyrabiania” normy pracy może sprzyjać wypadkom przy pracy. Jakie są zatem podstawowe cechy wynagrodzenia akordowego oraz na jakich zasadach jest stosowane? Czy wynagradzanie akordowe jest opłacalne? Przedstawiamy kluczowe kwestie.

Praca w systemie akordowym

Zatrudniony w systemie akordowym przeznacza na pracę taki sam czas, jak zatrudnieni w systemie prowizyjnym czy czasowym, a więc osiem godzin dziennie. Ponadto podlega, tak jak w pozostałych przypadkach, układowi zbiorowemu pracy bądź regulaminowi pracy. Kodeks Pracy określa także, że wynagrodzenie – niezależnie od wykorzystywanego systemu – powinno być odpowiednie do rodzaju wykonywanej pracy oraz niezbędnych do jej wykonywania kwalifikacji.

Pracę w systemie akordowym na tle innych systemów wyróżnia szczególny nacisk na wydajność pracy, wynagrodzenie w tym systemie jest zależne od wykonania norm pracy np. w postaci wytworzenia określonej ilości wyrobów (uzyskane zarobki będą tym wyższe im większą ilość zadań, czynności, produktów wykona pracownik). Istotne jest w tym zakresie powiązanie systemu akordowego z normami pracy (nie może on funkcjonować bez określenia norm). Prawidłowo zawarta umowa pracy oparta na akordowym systemie wynagradzania powinna zawierać określoną stawkę akordową lub wskazywać na przepisy wewnątrzorganizacyjne ją precyzujące.

Warto podkreślić, że przepisy prawne zabraniają stosowania wynagrodzenia akordowego w odniesieniu do niektórych zawodów, w których mogłoby to być wręcz niebezpieczne np. kierowcy. Korzyści i trudności związane z wykorzystaniem akordowego systemu wynagradzania

Zwolennicy stosowania wynagradzania akordowego, wskazują, że znacznie bardziej motywuje ono do wytężonej pracy niż wynagradzanie według stawki godzinowej bądź miesięcznej. Wydaje się bowiem, że pracownik zainteresowany tym, aby otrzymywać jak najwyższe zarobki będzie efektywnie pracował, a może nawet przekraczał wyznaczone normy pracy. Praktyka stosowania tego rozwiązania wskazuje jednak, że wyznaczona norma pracy w zasadzie nigdy nie jest przekraczana i dbają o to sami pracownicy, zmuszając do tego innych członków zespołu. „Wyłamanie” się jednego lub kilku pracowników może doprowadzić do ostrej rywalizacji i pojawienia się konfliktów, co nie sprzyja efektywności pracy. Rywalizację to może jeszcze nasilać brak stabilności zarobków, co może negatywnie wpływać na atmosferę pracy w zespole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here