Uprawnieni do trzynastej pensji

Wspomniana na wstępie ustawa reguluje na jakich zasadach nabywane jest prawo oraz dokonuje się ustalenia wysokości i wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Przepisy ustawy stosuje się zatem do jednostek wymienionych w art. 1.1, a więc są to:

1) państwowe jednostki sfery budżetowej;

2) zatrudnieni w: Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Trybunale Konstytucyjnym, Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, Sądzie Najwyższym, Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Najwyższej Izbie Kontroli, Państwowej Inspekcji Pracy, Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Krajowym Biurze Wyborczym, Biurze Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, Państwowym Urzędzie Nadzoru Ubezpieczeń oraz w Wyższym Urzędzie Górniczym na stanowiskach inspekcyjno-technicznych;

3) samorządowe jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe prowadzące gospodarkę finansową na zasadach określonych w wymienionej ustawie;

4) biura poselskie, senatorskie lub poselsko – senatorskie oraz kluby, koła albo zespoły parlamentarne. [1]

Prawo do trzynastej pensji w pełnej wysokości uzyskuje pracownik jeżeli przepracował u danego pracodawcy cały rok kalendarzowy. Minimalnym okresem, który uprawnia do uzyskania tego dodatkowego wynagrodzenia jest 6 miesięcy pracy, wówczas otrzymana przez pracownika „trzynastka” będzie w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu (wyjątki od stosowania zasady 6 miesięcznego okresu zatrudnienia zawiera punkt 3 art. 2. 1.).

Dodatkowe wynagrodzenie roczne nie przysługuje w przypadkach (art. 3):

– braku usprawiedliwienia nie stawienia w pracy przez dłużej niż dwa dni;

– obecności w pracy w stanie nietrzeźwości;

– otrzymania przez pracownika kary dyscyplinarnej, wydalenie z pracy lub ze służby;

– rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne obliczane jest w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika w ciągu roku i wypłacane nie później niż w trakcie pierwszych trzech miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, w którym pracownik nabył do niego prawo.

Źródła:

[1] Art. 1.1 Ustawa z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. (Dz. U. z dnia 29 grudnia 1997 r.)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here