Przepisy określają precyzyjnie krąg osób, których zgon powoduje powstanie uprawnienia zasiłkowego dla rodziny są to:

– ubezpieczony;

– osoba pobierająca emeryturę lub rentę;

– osoba, która w dniu śmierci nie miała ustalonego prawa do emerytury lub renty ale spełnia warunki do jej uzyskania i pobierania;

– członek rodziny osoby ubezpieczonej lub pobierającej emeryturę lub rentę przez którego rozumie się dzieci (również przysposobione i wzięte na wychowanie), wnuki i rodzeństwo, małżonka oraz rodziców.

Warunkiem otrzymania zasiłku pogrzebowego jest pokrycie kosztów pogrzebu zmarłej osoby. W sytuacji gdy koszt ten pokryje pracodawca, dom pomocy społecznej, gmina, powiat, osoba prawna, kościół lub związek wyznaniowy – również powstaje prawo do poboru zasiłku. Jeżeli podmiotów ponoszących koszty pogrzebu jest kilka wówczas zasiłek ulega proporcjonalnemu podziałowi.

Aby otrzymać powyższe świadczenie należy w okresie roku od śmierci osoby uprawnionej złożyć we właściwym oddziale ZUS następujące dokumenty:

– wniosek o wypłatę zasiłku pogrzebowego;

– oryginał odpisu aktu zgonu;

– dokumenty potwierdzające pokrewieństwo lub powinowactwo ( skrócone odpisy aktów stanu cywilnego ) z osobą zmarłą;

– kserokopia dowodu osobistego lub innego dokumentu ze zdjęciem potwierdzającego tożsamość osoby, która pokryła koszty pogrzebu poświadczona za zgodność z oryginałem;

– dokumentację poniesionych kosztów związanych z uroczystościami pogrzebowymi datowane od chwili zgonu do zakończenia ceremonii pogrzebowej.

Zgodnie z przepisami ustawy emerytalnej zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Co roku kwota zasiłku ogłaszana jest przez Prezesa ZUS w Monitorze Polskim i w 2011r wynosiła 4000 zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here