Najpierw zastanów się, obok kogo najlepiej ustawić się na fotografii. Niekoniecznie wybieraj swoją najbliższą rodzinę. Z mamą czy siostrą możesz sfotografować się przy wielu innych okazjach. Wykorzystaj możliwość zrobienia sobie zdjęcia obok cioci z Ameryki czy wujka, który przyleciał z ciepłych krajów.

Nie przesadzaj z ekstrawagancją, chyba że chcesz przykuć uwagę każdego, kto pochyli się nad zdjęciem. Musisz się jednak liczyć z tym, że w takim przypadku podczas zjazdu rodzinnego nie możesz cieszyć się złą sławą. Chyba nie byłoby ci miło, jeśli kuzyn zapytany o to, kim jest dziewczyna w różowym futerku, obrzuciłby Cię błotem. Strój także nie powinien być zbyt śmiały i wyzywający.

Nie strój głupich min. Aparat wyłapie każdą z nich. Wstrzymuj ziewanie, kichanie, minę pogardy czy zniesmaczenia. Uważaj na efekt „zamkniętych oczu”. Delikatnie się uśmiechnij, zrób serdeczny wyraz twarzy.

Na rodzinnej fotografii wszyscy powinni się odpowiednio ustawić, z pewnością zadba o to profesjonalny fotograf. Jeśli jednak podczas zjazdu rodzinnego jesteście zdani wyłącznie na amatorskie zdjęcia, zadbaj o to, aby każdy był na zdjęciu widoczny. Z pewnością nie będzie miło Twojej mamie, jeśli zostanie zasłonięta przez męża jej siostry.

Pozując do zdjęcia, nie możesz być zbyt spięty, zdenerwowany. Postawa sugerująca przysłowiowy „kij w plecach” z pewnością nie wpłynie korzystnie na Twoją fotogeniczność. Postaraj się wyluzować. Pamiętaj o tym, żeby Twoje oczy nie były rozbiegane – nie trać kontaktu z obiektywem.

Fotografia rodzinna może być także wykonana w odpowiednio zaaranżowanym studiu fotograficznym. Z reguły są to jednak dosyć poważne zdjęcia. Aby dodać im trochę spontanicznego luzu, można dodać zabawne rekwizyty lub przebrania. Rodzinną sesję zdjęciową można przeprowadzić także w plenerze, parku, wesołym miasteczku czy w ogrodzie rodzinnego domu.

I jeszcze jedno – nie stawaj w pobliżu osoby, z którą nie łączą Cię zbyt pozytywne relacje. W przypadku zaostrzenia konfliktu, fotografia rodzinna nie będzie dla Ciebie miłą pamiątką.

Czy myślicie, że zdjęcie rodzinne powinno być tradycyjne? A może macie oryginalne pomysły na ciekawe fotografie rodzinne? Podzielcie się nimi z nami!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZasady przyznawania zasiłku pielęgnacyjnego
Następny artykułZasady przyznawania zasiłku pogrzebowego

Joanna Nieć – kulturoznawca i menager kultury. Dziennikarskie kroki stawiała w kilku redakcjach. Zaczynała w miesięczniku studenckim, potem weszła z piórem do krakowskiej prasy. Współpracowała także z lokalną telewizją internetową. Opisywała, relacjonowała, komentowała. Zawsze stawia na rzetelność komunikatu i jednoczesne przekazanie go z polotem. Laszka sądecka od kilku lat związana z Krakowem.

Nasz specjalista pisze o sobie:

Dotychczasowa edukacyjna i zawodowa ścieżka pokazała mi, że pisanie sprawia mi największą frajdę. Pisałam o krakowskich wydarzeniach codziennych, mam na swoim koncie kilka felietonów i wywiadów. Najbardziej cieszyło mnie pisanie o kulturalnych imprezach w Krakowie.

Podpatrywanie studenckiego życia i uczestniczenie w nim pozwoliło mi wychwycić kilka smaczków z imprezowego życia studenta. Każdą obserwację pointowałam w głowie odpowiednimi wnioskami i rozwiązaniami, czego wyrazem są moje porady na Spec.pl. Okazało się, że imprezowanie ma swoje zagwozdki, na które trzeba znaleźć patent.

W swoich poradach staram się podpowiedzieć, jak w danej sytuacji należy się zachować – żeby zabłysnąć, lub się nie zachowywać – żeby nie zbłaźnić się. Podaję na tacy propozycje imprezowego menu oraz sposoby zorganizowania domówki czy parapetówki. Sprawy z pozoru proste. Z pozoru, bo zazwyczaj okazuje się, że rzeczy proste są najbardziej skomplikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here