Trudny pierwszy raz. Młody chłopak może mieć problemy z erekcją przede wszystkim podczas pierwszego kontaktu intymnego z kobietą. Taka sytuacja jest jak najbardziej normalna. Mężczyzna traktuje inicjację seksualną jako sprawdzenie własnej męskości, dlatego przeżywa w związku z nią ogromny stres. Jeżeli w dodatku ma się pierwszy raz kochać z dziewczyną, na której mu bardzo zależy, nadmiar motywacji może paradoksalnie zakłócić erekcję. Dziewczyna powinna więc w takich okolicznościach przede wszystkim potraktować chłopaka ze zrozumieniem i okazać mu wsparcie. Najlepiej zupełnie zbagatelizować taki incydent i o nim zapomnieć.

Odprężenie i zaufanie. Problemy z erekcją mogą się również przydarzyć chłopakowi będącemu w dłuższym związku. Często jest to reakcja na jakieś stresujące wydarzenie, na przykład w pracy lub w życiu osobistym. W takim wypadku kłopoty ze wzwodem są zwykle przejściowe i przy odpowiedniej postawie partnerki mijają bez śladu. Ważne zatem aby sypialnia była przede wszystkim miejscem relaksu i wzbudzała skojarzenia z doznawaniem przyjemności. Dziewczyna nie powinna zaniżać męskiego poczucia wartości, wypominać mu jego niemocy, a już bezwzględnie nie wolno żartować z podobnych problemów.

Zadbanie o zdrowie. Jeżeli kłopoty w sypialni trwają przez dłuższy czas, dziewczyna może zasugerować partnerowi wizytę u lekarza. Czasami już zwykłe badania kontrolne mogą przynieść rozwiązanie. Często na problemy z erekcją wpływają bowiem takie schorzenia, jak cukrzyca, nadciśnienie czy ogólne choroby układu krążenia. Niekorzystnie na potencję działa też nadużywanie alkoholu lub nadmiar nikotyny. Często zatem zwykła zmiana diety i trybu życia może przynieść świetne rezultaty. Niejednokrotnie zaburzenia erekcji są również związane z przerostem prostaty, chociaż tego typu problemy pojawiają się głównie u starszych mężczyzn.

Wspólna konsultacja u specjalisty. Jeżeli zaś okaże się, że chłopak jest okazem zdrowia, jedynym sensownym wyjściem będzie namówienie go do wizyty u seksuologa. Specjalista określi bowiem, z czego wynikają zaburzenia i zaleci określone postępowanie. Dobrze, żeby dziewczyna towarzyszyła chłopakowi w takim spotkaniu. Jest to bowiem wspólny problem i we dwójkę na pewno łatwiej go będzie rozwiązać.

Czy byłyście kiedyś w podobnej sytuacji? Jak poradziłyście sobie w tej krępującej sytuacji? Opowiedzcie nam o tym!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMoja siostra mnie nienawidzi – co robić?
Następny artykułGesty, które uwodzą

Agnieszka Czarkowska - absolwentka Polonistyki UJ, doktorantka na tym samym wydziale. Publikowała w pracach zbiorowych, książkach i czasopismach literackich. Interesuje się literatura współczesną, filmem oraz problematyką psychologii związków partnerskich.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

W literaturze, sztuce i życiu fascynuje mnie głównie jedno – fenomen ludzkiego życia we wszystkich jego przejawach, szczególnie manifestujący się w miłości. Już Freud odkrył, że eros jest główną siłą twórczą napędzającą nasze działania. Miłość erotyczna w swoich różnorodnych odcieniach: od nieśmiałego zauroczenia po namiętny seks stanowi nie tylko naturalną dyspozycję człowieka, ale również doskonały materiał diagnostyczny, na podstawie którego można wiele powiedzieć o innych dziedzinach naszego życia: kondycji duchowej, a także zdrowiu fizycznym. Dlatego myślę, że warto to zjawisko zgłębiać wciąż na nowo i odkrywać w nim własne coraz to inne oblicze.

 

 

1 KOMENTARZ

  1. Z mężem przekonaliśmy się, jak stres może negatywnie wpłynąć na seks. Do tego stopnia męża zblokowało, że musiał szukać pomocy u lekarza. Wcześniej brał jakieś suplementy bez recepty, ale nic się nie poprawiło. Od lekarza dostał maxigrę go i to całkowicie rozwiązało problem z erekcją. Nasze pożycie wróciło do normy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here