buty męskie

Najlepiej czujesz się w garniturach, koszulach i innych eleganckich ubraniach? W takim razie w twojej codziennej i odświętnej garderobie nie może zabraknąć odpowiedniego obuwia. Klasyczna para butów to idealne dopełnienie stylizacji dżentelmena, które podkreśli jego dobry gust i nienaganny styl. Sprawdź, jakie modele męskiego obuwia to absolutny must-have w świecie elegancji.

Oxfordy – elegancja na najwyższym poziomie

Tego rodzaju obuwia po prostu nie może zabraknąć w szafie współczesnego dżentelmena. Oxfordy, określane często również jako wiedenki, znajdują się na samym szczycie piramidy obuwniczej elegancji. Smukła linia, wydłużony nosek, zamknięta przyszwa i niewielki obcas – to właśnie po tych cechach można najłatwiej rozpoznać oxfordy. Modele ze strony https://patine.pl/category/obuwie-klasyczne-oxfordy idealnie sprawdzą się podczas różnego rodzaju formalnych okazji, podczas których obowiązują smokingi, fraki i klasyczne garnitury.

Monki – od mnicha do dżentelmena

Nazwa tego rodzaju butów jest ściśle związana z ich rodowodem. Początkowo nosili je mnisi w tybetańskich klasztorach, a do Europy wprowadzili je wiele wieków później angielscy dżentelmeni. Prawdziwa moda na monki zapanowała jednak dopiero w drugiej połowie XX wieku, gdy sięgnęli po nie znani projektanci mody. Obuwie z charakterystycznym paskiem ze sprzączką świetnie wygląda w połączeniu zarówno z casualowymi, jak i dość formalnymi stylizacjami.

Loafersy – dla fanów luźnej elegancji

Loafersy często są mylone z mokasynami, jednak w przeciwieństwie do nich mają wygląd klasycznego obuwia z podeszwą. Dość casualowe buty mogą być stylowym dopełnieniem eleganckich ubrań z wiosennej i letniej garderoby. Dotyczy to zwłaszcza zamszowych modeli ze sklepu Patine – miękki materiał jest nieodłącznym towarzyszem stylizacji na cieplejsze dni. Ten typ obuwia można śmiało zestawiać nawet z garniturami, choć powinny to być raczej stroje z lżejszych materiałów na cieplejsze miesiące.

Derby – uniwersalne angielki

Na pierwszy rzut oka derby, nazywane również angielkami, do złudzenia przypominają klasyczne oxfordy. Znawcy eleganckiego obuwia powinni jednak z miejsca wychwycić to, że derby mają wyższe obcasy i otwartą przyszwę z naszytymi na jej wierzchu dziurkami na sznurowadła. Takie buty mają nieco mniej formalny charakter niż oxfordy. Z tego powodu można je łączyć nie tylko z bardzo eleganckimi garniturami, ale także z lekko casualowymi stylizacjami.

Brogsy – buty do prawie każdej stylizacji

Z rozpoznaniem brogsów powinni poradzić sobie nawet obuwniczy laicy. Ten uniwersalny typ buta wyróżnia się charakterystycznymi zdobieniami z dziurkowanym wzorem. Co ciekawe, początkowo brogsy były noszone przez rolników, którym perforacje pomagały w odprowadzaniu wilgoci z buta. Do popularyzacji obuwia przyczynili się znani angielscy dżentelmeni, ze słynącym z dobrego gustu królem Edwardem VIII na czele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here