Motoryzacja Jak oszczędzać paliwo?

Jak oszczędzać paliwo?

-

Sposoby oszczędzania na paliwie

Znanych jest szereg sposobów na oszczędzanie paliwa. Przedstawiamy te sprawdzone:

– Eco driving jest to metoda polegająca na zmianie stylu jazdy. Eco oznacza nie tylko ekonomiczną, ale również ekologiczną jazdę samochodem. Kierujący się zasadami ecodrivingu kierowca powinien jeździć na możliwie najwyższym biegu, przyspieszać dynamicznie wciskając pedał do ¾ głębokości, zmieniać bieg na wyższy przy 2000 obr./min. w silniku diesla i 2500 obr./min. w silnikach benzynowych. To także umiejętność przewidywania sytuacji, by nie zwalniać bez potrzeby, a gdy to możliwe zamiast jechać na „luzie” toczyć się na biegu bez wciskania gazu. Podczas postoju dłuższego niż 30 sekund należy wyłączyć silnik. Okazuje się, że ta metoda pozwala zmniejszyć zużycie paliwa nawet o 30%.

– Obniżenie masy pojazdu tzn. pozbycie się zbędnego bagażu, który często nie jest nam potrzebny.

– Zwiększenie ciśnienia w oponach o 0.2 bara.

– Warto odpowiednio planować podróż oraz optymalizować trasę oraz unikać tzw. „jazdy od drzwi do drzwi”, którą równie dobrze można przebyć pieszo.

– Poprawa aerodynamiki przez unikanie jazdy z otwartymi oknami oraz bagażnikiem dachowym.

– Dzielenie kosztów na większą liczbę podróżujących, często okazuje się bowiem, że wielu naszych znajomych pokonuje regularnie tą samo trasę co my.

– W nowoczesnych samochodach jest wiele elementów dodatkowego wyposażenia, które zużywają prąd z akumulatora, a prąd w samochodzie to paliwo. Nawet sama klimatyzacja zwiększa zużycie paliwa o około 10% do tego dochodzą takie elementy jak radio, nawigacja nie wspominając już o podgrzewanych fotelach czy lusterkach. Oczywiście nie można zapomnieć, że wszystkie te elementy stworzono by służyły kierowcy i pasażerom aczkolwiek można ich używać z umiarem.

– Można również rozważyć inwestycje w światła do jazdy dziennej. Są to światła zastępujące tradycyjne światła mijania stworzone z użyciem technologii diody LED, która charakteryzuje się o wiele mniejszym zużyciem prądu oraz żywotnością dłuższą nawet 50 tyś. godzin pracy. Za takim rozwiązaniem przemawia przedłużenie żywotności akumulatora, zmniejszenie zużycia paliwa o 0.3 litra na 100 km, co po przejechaniu około 20 tys. km daje 300zł oszczędności.

– Kolejna inwestycją mogą być opony o zmniejszonym oporze toczenia, które zmniejszają zużycie paliwa o około 3% jednak ich ceny okazują się często nie wymierne do uzyskiwanych korzyści oraz ustępują własnościom jezdnym, takim jak droga hamowania.

Dlaczego szukacie takich informacji? Czy okazały się pomocne?

Poprzedni artykułOszczędzanie na ogrzewaniu
Następny artykułOszczędzanie na zakupach

3 KOMENTARZE

  1. Bardzo ciekawe informacje. Dobrze że obecnie nowi kierowcy na kursie uczą się właśnie ekologicznej jazdy, dzięki temu i będą mniejsze wydatki na paliwo, i środowisko będzie trochę odciążone. W firmach można kontrolować styl jazdy swoich pracowników dzięki opcjom dodatkowym lokalizatora GPS, np. ikol. http://ikol.pl/lokalizator-gps/pl/system/ecodriving.html Dzięki funkcji Ecodriving można kontrolować gwałtowne hamowania i przyspieszenia, stanie na biegu jałowym itp. Bardzo dobre narzędzie.

  2. 3 litrowy silnik, 200 kunia i to jest eko driving, którego nauczyłem się na kursie 😀

    I do tej pory nie ogarniam w jaki sposób wyłączenie klimy ma oszczędzić paliwo skoro alternator jest „na sztywno” podpięty do silnika paskiem i kręci się bez względu na to czy jedziemy że światłami i radiem czy bez… O.o’

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Tequila Sunrise – drink

Drink Tequila Sunrise to kolejny alkoholowy koktajl, z którego powstaniem łączy się zabawna i nieco nieprawdopodobna historia.

Masturbacja – uzależnienie – objawy

Masturbacja sama w sobie nie jest niczym szkodliwym. Wbrew wielu pokutującym dotąd mitom nie pozostawia żadnych fizycznych ani psychicznych uszczerbków na zdrowiu. Często bywa pierwszym doświadczeniem seksualnym młodych ludzi i zastępuje im brak regularnego życia intymnego.

Zobacz też

Jak usunąć plamy z pomarańczy?

Pomarańcza, jak każdy owoc, zawiera naturalne cukry i barwniki, a to oznacza, że łatwo jest wyprać plamy przez nią spowodowane – o ile wie się, jak do nich podejść.

Brak apetytu w ciąży – czy stanowi powód do niepokoju?

Większość kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z nieposkromioną chęcią jedzenia. Tymczasem niektóre panie uskarżają się na brak apetytu...

Elementy odblaskowe: Jak jesteś widoczny na drodze?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze w dużej mierze zależy od dobrej widoczności. Na każdym kroku słyszy się, jak ważne jest...

Może Cię zainteresuje: