Motoryzacja Problemy ze skrzynią biegów

Problemy ze skrzynią biegów

-

Problemy z płynnością działania skrzyni biegów nie pojawiają się z dnia na dzień. Z reguły narastają one bardzo powoli przez dłuższy czas. Dlatego tym trudniej odnotować moment pojawienia się niesprawności. Zazwyczaj podejmujemy jakieś działania, gdy włączanie biegów zaczyna być mocno uciążliwe.

Jeżeli znamy historię serwisową naszego auta, wiemy, że zawsze było zadbane, a wszelkie naprawy i wymiany były przeprowadzane o czasie to możemy podejrzewać, że problemy z biegami nie są związane z awaria skrzyni biegów.

Uwaga”
Dość częstą przyczyną problemów z biegami jest zastosowanie w skrzynie złego rodzaju oleju. Jeżeli jakiś czas temu w naszym aucie wymieniany był olej, a po pewnym czasie, zwłaszcza przy niskich temperaturach i zaraz po uruchomieniu auta mamy problem z wrzuceniem pierwszego biegu to może to świadczyć o zastosowaniu zbyt gęstego oleju. Z reguły w takim przypadku po rozgrzaniu silnika biegi wracają do normy.

„Naprawa” tego problemu wiąże się w większości przypadków ze zmianą oleju na rzadszy. Zawsze zmieniając olej w skrzyni biegów należy trzymać się podanych przez producenta wytycznych. Skrzynie biegów są mechanizmami coraz to bardziej skomplikowanymi i eksperymentowanie z samodzielnym doborem rodzaju oleju może się skończyć poważną awarią.

Innym przypadkiem z podobnymi objawami jest oznaka kończącego się sprzęgła. Biegi pierwszy i wsteczny źle wchodzą przy uruchomionym silniku i wciśniętym pedale sprzęgła, a zupełnie bezproblemowo, gdy silnik jest wyłączony. Tako objaw nie znika po rozgrzaniu silnika i świadczy o zbliżającej się konieczności wymiany sprzęgła.

Problemy z biegami mogą też pochodzić od elementów mocno oddalonych od skrzyni biegów. Również mechanizm drążka zmiany biegów potrafi powodować utrudnione przełączanie biegów. W mechanizmach tych spora część ruchomych elementów wykonana jest z tworzyw sztucznych, które po dłuższej eksploatacji mogą wycierając się powodować luzy w układzie zmiany biegów. Luzy te przekładają się początkowo na zmniejszenie precyzji zmiany biegów, a w ostateczności mogą powodować utrudnienia w zmianie biegów. Dodatkowo część mechanizmów opiera swoje działanie na linkach, podobnych do tych w hamulcach czy przerzutkach rowerowych. Linki takie także mogą ulegać zatarciu.

Poważniejszym objawem jest krótkie zgrzytnięcie dochodzące ze skrzyni biegów w momencie zmiany biegu. Taki dźwięk świadczy o zużyciu synchronizatorów wewnątrz skrzyni. Tym razem naprawa wymaga już całkowitego rozebrania skrzyni i wymiany jej wewnętrznych elementów.

Skrzynia wydająca z siebie gwiżdżący dźwięk przez cały czas pracy silnika, ewentualnie z wyłączeniem momentów, w których wciśnięte jest sprzęgło, wymaga wymiany łożysk.

Pamiętajmy, że odpowiednio wczesna diagnoza niedomagań skrzyni biegów może nas uchronić przed poważnymi wydatkami związanym z jej remontem lub wymianą.

Umiecie rozpoznać usterkę w samochodzie? Jak często radzicie się mechanika w tym względzie?

Marcin Filek

Marcin Filek – miłośnik motoryzacji, od lat zawodowo z nią związany. Analityk rynku części zamiennych jednej z wiodących marek. Fotograf i mechanik rajdowy. Pasjonat spędzający w garażu każdą wolną chwilę. Prywatnie tata ośmiomiesięcznej Julki.


Nasz specjalista pisze o sobie:

Moja przygoda z motoryzacją rozpoczęła się jeszcze w szkole podstawowej. Chyba – jak większość chłopców – zawsze uwielbiałem samochody. Niedaleko miejsca, w którym mieszkałem przynajmniej dwa razy do roku przebiegała trasa rajdu samochodowego. Niezależnie od pogody zawsze byłem obecny w strefie serwisowej. Moje zainteresowanie samochodami nie ograniczało się jednak tylko do rozmów z kolegami czy kolekcjonowaniu prospektów samochodowych. W kolejnych latach namiętnie studiowałem literaturę branżową, jeździłem na rajdy samochodowe, uczestniczyłem w polskich premierach wielu nowych modeli, chciałem być zawsze w centrum motoryzacyjnych wydarzeń. Dość pomocne w pogłębianiu wiedzy technicznej były studia na Wydziale Mechanicznym Politechniki Krakowskiej. Szczęśliwie ta pasja zamieniła się w karierę zawodową, dzięki czemu praca, którą wykonuje sprawia mi dużo radości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Bułka (grahamka, pszenna itd.) – wartości odżywcze, kalorie, właściwości

Poranki w piekarniach są bardzo pracowite. Mieszkańcy z całej okolicy schodzą się, aby zaopatrzyć w świeże pieczywo na śniadanie. Najczęściej stawiają na bułki, których rodzajów jest co nie miara!

Jak wyglądać dobrze po nieprzespanej nocy?

Całonocne imprezy, choć stanowią niewątpliwe urozmaicenie po tygodniu pracy czy nauki, mają negatywny wpływ na wygląd naszej twarzy. Efektem jest przesuszona cera, przekrwione oczy, cienie, które nie dodają nam urody, a raczej lat. Co więc robić, aby wyglądać ładnie na drugi dzień po imprezie?

Zobacz też

Jak wprowadzić nowego pracownika do zespołu?

Jak sprawić by nowo zatrudniony pracownik zyskał akceptację w grupie pracowniczej? Nowozatrudniony pracownik jest w bardzo trudnej sytuacji. Z jednej strony musi jak najszybciej wdrożyć się w obowiązki pracownika, a z drugiej nawiązać relacje i zyskać akceptację współpracowników.

Nauka masażu. Jak wygląda i czemu warto się na nią zdecydować?

Masażysta to coraz bardziej pożądany zawód. Coraz więcej czasu spędzamy w pozycji siedzącej, pracując przed komputerem lub za kierownicą...

Podniebienie gotyckie – charakterystyka i leczenie

Każda nieprawidłowość w obrębie budowy jamy ustnej może być powodem trudności z mową, jedzeniem i oddychaniem. Do szczególnego rodzaju...

Może Cię zainteresuje: