Pamiętajmy, że prawidłowy drenaż przedłuży życie naszego trawnika, ponadto będzie miał korzystny wpływ na wzrost oraz rozwój korzeni darni, co z kolei zaowocuje jej pięknym i efektownym wyglądem. Jeżeli posiadamy płaskie i dostatecznie przesiąkliwe podłoże, wówczas możemy zdecydować się wykonanie drenażu na całej powierzchni trawnikowej.

Jak to robimy?

  • Krok pierwszy

    W podglebiu, w odstępach dwumetrowych, wykopujemy szczeliny o szerokości około 30 cm. Dołki powinny sięgać do poziomu podłoża przepuszczalnego. Następnie wypełniamy je do pełna gruboziarnistym piaskiem. Z tego samego piasku, należy również wykonać około 10 cm warstwę odsączającą na całej powierzchni przeznaczonej pod trawnik. Warstwę tą niwelujemy (wyrównujemy) i dopiero na nią nanosimy grubą warstwę gleby nośnej, czyli typowego podłoża pod trawnik.

  • Krok drugi

    Istnieje również inna metoda drenowania trawnika. Polega na przygotowaniu drenów przewodowych za pomocą plastikowych rur drenarskich, które mają średnicę około 5-10 cm. Rury te układa się na głębokości 40-70 cm, w odległości 5 metrów od siebie, wzdłuż spadku terenu. Metodę tą stosuje się na większych powierzchniach. Rury drenarskie podłączone są do rur o większej średnicy, są to tzw. zbieracze. Wodę odprowadza się np. do rzeki, stawu lub rowu melioracyjnego. Kiedy już wykonamy taki drenaż, przystępujemy do rozłożenia, zniwelowania i odpowiedniego przygotowania warstwy nośnej trawnik i wysiania nasion.

  • Jak poprawić drenaż trawnika?

    Czasami zdarza się tak, iż pomimo wykonanego drenażu po jakimś czasie woda nadal utrzymuje się na powierzchni trawnika. W takim przypadku, konieczne będzie wspomożenie drenażu. Aby rozwiązać nasz problem, w okresie wczesnej wiosny powinniśmy przeprowadzić zabieg napowietrzania trawnika. W przypadku dużych powierzchni będziemy musieli użyć aeratora z napędem, jednak w małych ogródkach przydomowych wystarczą zwykłe widły ogrodowe.

    Posługując się aeratorem pamiętajmy, że otwory w darni powinny mieć przynajmniej 7,5 cm głębokości i wykonujemy je co 5 cm, na całej powierzchni. W przypadku wideł, po wbiciu ich w podłoże, delikatnie poruszamy ich zębami w przód i w tył (w ten sposób powiększamy wielkość dziury).

    Nie zapomnijmy oczywiście, po zabiegu aeracji posypać powierzchni trawnika mieszanką ziemi ogrodowej i gruboziarnistego piasku.

    Jak duży jest Wasz ogród? Co w nim macie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ulepszyć gliniastą glebę?
Następny artykułCiasteczka lawendowe – przepis

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here