Przede wszystkim odchwaszczamy. Jeżeli nasz ogród nie jest zbyt duży, najlepiej jeśli chwasty będziemy usuwać ręcznie. Jeżeli jednak, powierzchnia jest duża, najlepiej posłużyć się Rundupem. Po użyciu herbicydu, należy odczekać dwa tygodnie, zanim preparat zacznie działać i zniszczy niechciane chwasty.

Przekopujemy

Kiedy chwasty zaschną, należy je przekopać z podłożem, na głębokości około 20 cm. Dokonajmy tego z chwilą, kiedy gleba obeschnie. W przypadku małego terenu możemy posłużyć się widłami, na większym areale lepiej użyć glebogryzarki lub pługu. Pamiętajmy, aby robić to uważnie, jeżeli mamy już posadzone rośliny. Jeżeli są małe, możemy na czas tego zabiegu wykopać je i umieścić w cieniu.

Poprawiamy strukturę podłoża

Przede wszystkim poprawiamy przepuszczalność podłoża, poprzez dodanie do niego kompostu lub obornika (mieszamy z piaskiem w proporcji 2:1). Mieszanka taka poprawia strukturę gleby i zdecydowanie ją użyźnia. Obornik najlepiej stosować w okresie jesiennym, zaś kompost możemy dodawać do podłoża przez cały rok. Na poprawienie struktury gleby dobrze wpływają również nawozy zielone, najlepiej łubin niebieski. Jego korzenie, drążą głęboko ziemię, spulchniając ją. Bakterie, które znajdują się w strefie włośnikowej łubinu, dostarczają glebie azotu. Poza tym, po rozłożeniu liści i łodyg tej rośliny powstaje cenna próchnica. Łubin wysiewamy wiosną lub jesienią. Na 1m2, stosujemy około 30 g nasion, następnie tuż po zakwitnięciu kwiatów, roślinę ścinamy i przekopujemy.

Nawożenie

Jeżeli glebę wzbogacimy obornikiem lub kompostem, wówczas dodatkowe nawożenie nie jest konieczne. Jeżeli jednak nie zastosowaliśmy powyższego, wówczas podłoże wzbogacić nawozem mineralnym, najlepiej Azofoską w ilości około 60-80 g/m2. Po tym zabiegu, spokojnie możemy zając się sadzeniem roślin.

Jak pielęgnujemy?
Jeżeli mamy do czynienia z podłożem gliniastym, wówczas dobrze jest co kilka lat zasilać go materiałem wzbogacającym jego strukturę. Może to być kompost, torf lub kora. Rozkładamy około 2-5 cm warstwę i dokładnie przekopujemy). Pamiętajmy, aby szczególnie zadbać o trawnik. Co dwa lata, należy przeprowadzić zabieg aeracji, czyli napowietrzania. Najlepiej wypożyczyć aerator w najbliższym przedsiębiorstwie ogrodniczym. Jest to urządzenie, które nacina powierzchnię ziemi i wypełnia ją piaskiem.

Rośliny na glebę gliniastą:
Drzewa i krzewy liściaste: dereń biały, irga pomarszczona, jaśminowiec wonny, migdałek trójklapowy, leszczyna, kalina koralowa, ostrokrzew kolczasty, złotokap pospolity.

Drzewa i krzewy iglaste: choina kanadyjska, cis pospolity, cyprysik groszkowy, cyprysik błotny, metasekwoja chińska.

Byliny: bergenia sercowata, języczka pomarańczowa, kaczeniec błotny, kaczeniec żółty, krwawnik pospolity, omieg wschodni, pełnik europejski, pierwiosnek różowy, pierwiosnek wyniosły, tatarak wiosenny, zimowit jesienny, złocień wielki.

Jak duży ogród macie? Co w nim uprawiacie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak ulepszyć glebę piaszczystą?
Następny artykułJak drenować trawnik?

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here