• Krok pierwszy

    Walkę z koniczyną powinniśmy rozpocząć tak naprawdę, zanim jeszcze założymy trawnik.

  • Krok drugi

    Na około dwa lub trzy tygodnie przed posianiem nasion całą powierzchnie przeznaczoną pod darń należy opryskać herbicydem, godny polecenia jest Roundup Ultra 360 SL. Dwa tygodnie spokojnie wystarczą, aby środek przeniknął do wnętrza koniczyny i zniszczył nie tylko jej cześć nadziemną ale również korzenie. koniczyna

    Fot. sxc.hu

  • Krok trzeci

    Kiedy trawnik już wyrośnie, w walce z tym chwastem pomoże odpowiednia pielęgnacja oraz regularne koszenie trawnika.

  • Krok czwarty

    Dogodnymi warunkami dla rozwoju koniczyny jest również zaniedbana trawa, która jest za słaba, żeby konkurować z pojawiającym się chwastem. Dlatego też powinniśmy pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu darni, jak również o bieżącym usuwaniu pojawiających się koniczynowych kępek.

  • Krok piąty

    Rozprzestrzenianiu tego chwastu sprzyja również pozostawienia niezgrabionej skoszonej trawy. Chwasty jednoroczne bardzo łatwo usuwa się podczas koszenia. Inna historia jest jednak w przypadku koniczyny, która jest chwastem wieloletnim. Musimy ją usunąć całkowicie, najlepiej mechanicznie. Fragmenty porośnięte koniczyną usuwamy w całości i w miejscach tych siejemy nasiona trawy od nowa.

  • Krok szósty

    Ponieważ ręczne usuwanie koniczyny z trawnika może być bardzo pracochłonne, a co gorsza czasochłonne. W przypadku dużych powierzchni jest to zabieg wręcz niemożliwy do wykonania. Tutaj na pomoc w walce z tym chwastem przychodzą nam środki chemiczne, herbicydy.

  • Do zwalczania chwastów na trawniku, który już istnieje, najlepiej użyć herbicydów selektywnych, czyli takich które niszcząc chwasty, nie zniszczą samego trawnika. Środki te są skuteczne w przypadku chwastów dwuliściennych, takich jak koniczyna, podbiał, babka czy mlecz. W szczególności polecam następujące środki chemiczne: Golf 540SL , Starane 250 EC, czy Mniszek 540 SL, Bofix 260EC.

    Jakie macie problemy w ogrodzie? Jak sobie z nimi radzicie?

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak oświetlić sypialnię?
Następny artykułZasady korespondencji

Barbara Machalska – absolwentka Sztuki Ogrodowej na Wydziale Ogrodniczym Akademii Rolniczej. Doświadczona projektantka zieleni. Pielegnacja i projektowanie ogrodów to nie tylko jej praca, ale wielka pasja. Wzbogaca nasz serwis nie tylko w cenne porady, lecz również w autorskie zdjęcia – najlepszy dowód swoich umiejętności.

 

Nasz specjalista o sobie:

Ogrodami pasjonuję się od kiedy pamiętam. Od dziecka kochałam przebywać na łonie natury, przyglądać się kwiatom i pomagać rodzicom w pracach pielęgnacyjnych w ogrodzie.

Już podczas studiów zdobywałam praktykę, współpracując z różnymi biurami projektowymi oraz przedsiębiorstwami ogrodniczymi. Zaczynałam od zwykłych prac pielęgnacyjnych na projektach zieleni akademickich kończąc. Prowadziłam liczne wystawy kwiatowe, podczas których prezentowałam te znane, jak również nowowyhodowane gatunki oraz udzielałam praktycznych porad dotyczących ich pielęgnacji. Po 4 latach pracy w zawodzie projektanta ogrodów, mogę pochwalić się bogatym portfolio ogrodów przydomowych, a także zieleni osiedlowej czy aranżacji roślin domowych.

W prace, które wykonuję wkładam niezwykle dużo pasji oraz zaangażowania, staram się, aby każdy mój projekt był niczym dzieło sztuki. Jednym z najbardziej fascynujących aspektów pracy w ogrodnictwie jest fakt, iż każdy ogród jest inny i każdy jest odbiciem duszy jego właściciela, podobnie jak wystrój wnętrz.

Bardzo się cieszę, że mogę teraz podzielić się z Państwem swoją wiedzą tak teoretyczną, jak i praktyczną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here