Ogród Jak urządzić ogród dla niewidomych?

Jak urządzić ogród dla niewidomych?

-

Jednym z ważniejszych elementów okaże się także poprowadzenie ścieżek. Powinny one być łatwo dostępne także dla wózków inwalidzkich. Nawierzchnia musi być gładka, ale nie śliska. Zaleca się również tworzenie barierek w miejscach szczególnie niebezpiecznych, gdzie zaistnieć może groźba upadku. Oryginalnym pomysłem są sygnalizujące stopnie. Istotne jest też zamieszczenie tabliczek informacyjnych czy też plakietek z nazwami roślin zapisanych alfabetem Braille’a.

Niezwykle ważne będzie zwrócenie uwagi na wrażenia zapachowe. Można pokusić się o stworzenie czegoś w rodzaju ogrodu doświadczeń, z przeróżnymi zadaniami mającymi na celu rozcieranie aromatycznych ziół. Rośliny cechujące się silnym i przyjemnych zapachem można posadzić w każdej części ogrodu. Sprawią one, że spacer będzie niezwykle przyjemny.

Część ogrodu z doznaniami smakowymi powinna zachęcać do próbowania nie tylko owoców jeżyn, malin, borówek, ale także ziół. W takim prawdziwym owocowym raju powinny także znaleźć się ścieżki i przejścia do poszczególnych rodzajów owoców.

Ciekawe będą egzemplarze roślin o niezwykłej fakturze liści, owoców oraz kory. Czyściec wełnisty należy do kanonu takich roślin. Jego liście ze względu na pokrycie gęstym białym kutnerem są jedwabiście gładkie. Można pokusić się także o posadzenie kilku kłujących roślin, dla bardziej odważnych. Polecane są ostrokrzewy i berberysy. Jednak należy tutaj zachować szczególną ostrożność. Bardzo miłe w dotyku i ciekawe zarazem będą igły jodły kalifornijskiej oraz szyszki jodły koreańskiej.

Aby pozwolić niewidomym zakosztować ogrodowych wrażeń słuchowych, można pokusić się o stworzenie części ogrodu przyjaznej dla ptaków. Prawdziwą symfonię zmysłów może stworzyć szelest roślin, śpiew ptaków oraz szum strumyka.

W ogrodzie dla niewidomych dobrze jest projektować większość roślin charakterystycznych oraz odpornych na dotyk, np. rośliny iglaste, wrzosy, wrzośce, trzmieliny, tawuły itp. Dobrze jest także sadzić rośliny na podwyższeniach, by ułatwiony było ich dotykanie lub wąchanie.

Aby niewidomi czuli się komfortowo i nie zawsze musieli korzystać z pomocy innych osób, można zaprojektować długą barierkę/balustradę wzdłuż całej trasy zwiedzania. Tabliczki przymocowane do balustrady będą informowały o znajdującej się w pobliżu roślinie.

A jak Wy urządzilibyście ogród dla osoby niewidomej? Macie inne pomysły? Podajcie nam je w komentarzach!

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jak opisać smak wina?

O samym winie można by napisać odrębną księgę. Zarówno picie, jak i serwowanie wina jest sztuką, zgłębioną latami przez ludzi. Mimo, iż producenci na etykiecie umieszczają informacje o kraju, z którego pochodzi wino, gatunku winogron, a także barwnie opisują jego smak. Często mija się to z prawdą.

Chcę zdradzić – jak sobie poradzić?

Jeżeli pojawia się w nas chęć zdrady partnera, z którym jesteśmy w związku, zawsze jest to oznaka kryzysu naszej wzajemnej relacji. Coś popsuło się między nami tak bardzo, że wydaje się, iż prawdziwe ukojenie znajdziemy tylko w ramionach innego lub innej. Warto w takiej sytuacji ostudzić emocje i przyjrzeć się bliżej powodom, dla których jesteśmy gotowi zaryzykować przyszłość obecnego związku. Zwykle uważa się, że zróżnicowanie przyczyn niewierności jest uzależnione od płci.

Zobacz też

Dyspozycja na wypadek śmierci a pełnomocnictwo w banku

Podstawową cechą dyspozycji na wypadek śmierci różniącej ją od pełnomocnictwa do rachunku bankowego jest fakt, iż zaczyna działać dopiero po śmierci posiadacza rachunku. Jak wiadomo pełnomocnictwo obowiązuje tylko do dnia śmierci właściciela konta.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: