Ogród Jak urządzić ogród dla niesłyszących?

Jak urządzić ogród dla niesłyszących?

-

Pod tym kątem powinniśmy dobierać większość roślin w ogrodzie. Zbędne okażą się zatem rośliny oraz elementy małej architektury wydające jakiekolwiek dźwięki. Powinnyśmy skupić się na pozostałych zmysłach. Powstanie coś w rodzaju ogrodu sensorycznego – ogrodu zmysłów.

W części smakowej z pewnością możemy zaprojektować wszystkie drzewa i krzewy owocowe. Mogą pojawić się kwatery z roślinami kwaśnolubnymi, jak np. borówki i jagody kamczackie. Bardzo efektowne będzie stworzenie owocowego raju, gdzie znajdą się porzeczki, agresty, maliny, aronie. Można zaprojektować leśną polanę zawierającą poziomki, jagody itp. Wizualne efekty w smakowym kąciku mogą stworzyć kraty, pergole lub trejaże z winoroślami. Nie powinno zabraknąć także drzew owocowych.

Bardzo ciekawym pomysłem jest stworzenie części zapachowej. Zapachy mogą tak naprawdę znajdować się w każdej części ogrodu. Roślinami pachnącymi są także zioła. Zatem oryginalnym pomysłem są ogródki ziołowe. Rośliny zielne pięknie prezentują się również w donicach, zwłaszcza jeśli są one różnokolorowe i efektownie poustawiane, np. na tarasie lub w ogrodzie. Do intensywnie pachnących roślin należą: kaliny, jaśminowce, lawendy oraz mnóstwo ziół.

Odbiór wrażeń wzrokowych będzie możliwy dzięki wyborze do ogrodu roślin pięknie i kolorowo kwitnących. Także elementy małej architektury ogrodowej – finezyjnie wykończone lub pomalowane – mogą przyciągać wzrok. Cenne będą gatunki roślin o ozdobnych liściach, owocach lub o nieregularnym pokroju. Do ciekawych gatunków należą odmiany dereni o kolorowych pędach czy magnolie i kaliny o przepięknych kwiatach. Doskonałym rozwiązaniem staną się również labirynt z roślin czy oryginalne rzeźby ogrodowe.

Dla osób niesłyszących duże znaczenie będzie miał również zmysł dotyku. Postarajmy się zatem o zaprojektowanie roślin np. o chropowatej strukturze, ciekawej korze. Skórzaste, ciekawe w dotyku liście posiada ostrokrzew, berberysy oraz mahonia. Należy jednak uważać na ząbkowane brzegi lub kolce.

W ogrodzie dla niesłyszących istotne będzie także urządzenie ścieżek, zamontowanie tabliczek informacyjnych o roślinach i ptactwie oraz zaprojektowanie miejsce wypoczynkowych, najlepiej w każdym sektorze zmysłów.

A jak Wy urządzilibyście ogród dla osoby niesłyszącej? Macie inne pomysły? Podajcie nam je w komentarzach!

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Jaką torbę na aparat wybrać?

Torba na aparat fotograficzny powinna być poręczna i - przede wszystkim - funkcjonalna. Firmy produkujące torby fotograficzne, takie chociażby jak Lowepro, mają w swojej ofercie przeróżne modele różniące się wielkością i kolorami. Do jednych można spakować tylko jeden aparat z jednym obiektywem, ale są i takie, które pozwalają załadować do środka dwie duże lustrzanki, kilka obiektywów, systemowe lampy błyskowe, laptopa i drobne akcesoria, takie jak filtry czy karty pamięci.

Co zrobić, kiedy pies nie chce pić wody?

Psy mają zróżnicowane zapotrzebowanie na płyny, jedne piją rzadziej w większych ilościach, inne częściej pobierając mniejsze ilości wody. Jeśli zauważyliśmy, że nasz pies zmienił swoje zwyczaje i nagle przestał pić, może wynikać to z niechęci do picia innego rodzaju wody niż zwykle.

Zobacz też

Wideorozmowy w telefonie – jak uruchomić, konfiguracja

Najnowsze multimedialne telefony umożliwiają nam prowadzenie wideorozmów. Taka rozmowa różni się od zwykłej tym, że widzimy na ekranie telefonu naszego rozmówcę. W celu wykonania wideorozmowy nasz komórka musi spełniać kilka kryteriów technicznych.

Co przedsiębiorca powinien wiedzieć o podatkach?

Nikt nie lubi podatków, jednak każdy przedsiębiorca powinien stale poszerzać wiedzę na ich temat. Opanowanie szczegółowych przepisów pozwoli Ci...

Idealne kremy pod makijaż letni – sprawdź, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!

Czy wiesz, czym powinnaś się kierować, poszukując kremu pod makijaż na lato? Jakie wymagania powinien spełnić i o czym...

Może Cię zainteresuje: