Pod tym kątem powinniśmy dobierać większość roślin w ogrodzie. Zbędne okażą się zatem rośliny oraz elementy małej architektury wydające jakiekolwiek dźwięki. Powinnyśmy skupić się na pozostałych zmysłach. Powstanie coś w rodzaju ogrodu sensorycznego – ogrodu zmysłów.

W części smakowej z pewnością możemy zaprojektować wszystkie drzewa i krzewy owocowe. Mogą pojawić się kwatery z roślinami kwaśnolubnymi, jak np. borówki i jagody kamczackie. Bardzo efektowne będzie stworzenie owocowego raju, gdzie znajdą się porzeczki, agresty, maliny, aronie. Można zaprojektować leśną polanę zawierającą poziomki, jagody itp. Wizualne efekty w smakowym kąciku mogą stworzyć kraty, pergole lub trejaże z winoroślami. Nie powinno zabraknąć także drzew owocowych.

Bardzo ciekawym pomysłem jest stworzenie części zapachowej. Zapachy mogą tak naprawdę znajdować się w każdej części ogrodu. Roślinami pachnącymi są także zioła. Zatem oryginalnym pomysłem są ogródki ziołowe. Rośliny zielne pięknie prezentują się również w donicach, zwłaszcza jeśli są one różnokolorowe i efektownie poustawiane, np. na tarasie lub w ogrodzie. Do intensywnie pachnących roślin należą: kaliny, jaśminowce, lawendy oraz mnóstwo ziół.

Odbiór wrażeń wzrokowych będzie możliwy dzięki wyborze do ogrodu roślin pięknie i kolorowo kwitnących. Także elementy małej architektury ogrodowej – finezyjnie wykończone lub pomalowane – mogą przyciągać wzrok. Cenne będą gatunki roślin o ozdobnych liściach, owocach lub o nieregularnym pokroju. Do ciekawych gatunków należą odmiany dereni o kolorowych pędach czy magnolie i kaliny o przepięknych kwiatach. Doskonałym rozwiązaniem staną się również labirynt z roślin czy oryginalne rzeźby ogrodowe.

Dla osób niesłyszących duże znaczenie będzie miał również zmysł dotyku. Postarajmy się zatem o zaprojektowanie roślin np. o chropowatej strukturze, ciekawej korze. Skórzaste, ciekawe w dotyku liście posiada ostrokrzew, berberysy oraz mahonia. Należy jednak uważać na ząbkowane brzegi lub kolce.

W ogrodzie dla niesłyszących istotne będzie także urządzenie ścieżek, zamontowanie tabliczek informacyjnych o roślinach i ptactwie oraz zaprojektowanie miejsce wypoczynkowych, najlepiej w każdym sektorze zmysłów.

A jak Wy urządzilibyście ogród dla osoby niesłyszącej? Macie inne pomysły? Podajcie nam je w komentarzach!

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie rośliny na osiedla?
Następny artykułJak urządzić ogród dla niewidomych?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here