Rośliny Jakie rośliny na osiedla?

Jakie rośliny na osiedla?

-

Najczęściej przy osiedlach mieszkaniowych wybieramy odmiany Tawuł japońskich (Spiraea japonica). Wszystkie tawuły charakteryzują się bardzo małymi wymaganiami siedliskowymi i glebowymi. Mają wysoką odporność na suszę, tolerują wszystkie gleby uprawne. Wśród nich wyróżniamy odmiany zarówno niskie, o wysokości do 30 cm, jak i wysokie osiągające prawie 2,5 m. Kwiaty w zależności od odmiany mogą mieć białe, różowe oraz purpurowe. Najczęściej zebrane są w baldachy i pojawiają się w miesiącach od maja do sierpnia.

Tawuły mogą tworzyć efektowne aranżacje razem z berberysami. Są to cierniste krzewy, zwykle o szerokim pokroju. Liście mają błyszczące, w kolorach purpurowych, zielonych, złocistożółtych lub nakrapianych. Większość odmian berberysów polecana jest na rabaty oraz obwódki, żywopłoty. Z innymi roślinami mogą tworzyć barwne zestawienia kolorystyczne. Nie mają specjalnych wymagań glebowych ani siedliskowych.

Tolerancyjne w stosunku do gleby oraz stanowiska są Derenie białe oraz Derenie rozłogowe. Dorastają one do 2,5-3 m wysokości. Niektóre odmiany są bardzo dekoracyjne, zwłaszcza zimą, kiedy zostają pędy żółte lub czerwone. Są one doskonałe do założeń miejskich.

Jako rośliny okrywowe polecane są irgi Dammera oraz irgi poziome. Posiadają one drobne, białe kwiaty oraz kuliste, karminowe owoce. Owoce te długo pozostają na krzewie, dzięki czemu roślina wygląda niezwykle dekoracyjnie zwłaszcza jesienią.

Do nasadzeń przy osiedlach mieszkaniowych nadają się także odmiany Pęcherznicy kalinolistnej o liściach purpurowoczerwonych lub złotożółtych. Są to niewymagające rośliny, rosnące na każdej glebie. Polecane są one na żywopłoty i do formowania. Pięknie prezentują się Pięciorniki krzewiaste o kwiatach białych, żółtych i czerwonych oraz Krzewuszki cudowne, Lilaki pospolite, forsycje, odmiany kalin oraz byliny i rośliny jednoroczne. Nie należy zapominać również o roślinach iglastych, które w większości poradzą sobie w takich warunkach.

Jak myślicie, które jeszcze rośliny warto posadzić na osiedlu? Dajcie nam znać w komentarzu.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Drinki z winem – przepisy

Niewiele jest przepisów na drinki z winem. Wino jest alkoholem, po który sięgamy w zupełnie innych okolicznościach. Kiedy wybieramy wino, oznacza to, że akurat na wino mamy ochotę, nikt nie kojarzy go z drinkami. A jednak.

Jak ćwiczyć kreatywne myślenie?

Leonardo da Vinci, geniusz i ikona kreatywnego myślenia, już 400 lat przed skonstruowaniem pierwszego samolotu i zarazem pierwszym udanym lotem, rysował spadochrony, lotnie, a nawet helikopter unoszony przez wirnik. Wszystkie jego projekty były faktycznie działającymi wynalazkami, chociaż testował je konstruując tylko małe modele. Leonardo da Vinci przekraczał wszystkie obowiązujące w tamtych czasach granice. Dopiero bracia Wright udowodnili, że nie był on szaleńcem i wielkie ciężkie maszyny mogą unosić się w powietrzu.

Zobacz też

Obsługa codzienna motocykla

Codzienna eksploatacja motocykla jest bardzo praktyczna i potrafi znacząco skrócić czas przejazdu z punktu A do B, szczególnie w zatłoczonych miejskich warunkach, gdzie w godzinach szczytu korki są w zasadzie normą. Wielkim plusem jest także możliwość łatwego znalezienie miejsca do parkowania, o co prawie zawsze trudno w przypadku posiadania samochodu. Dla części osób zaletą jest także nieco mniejsze spalanie niż w przypadku większych pojazdów, chociaż koszty czasem potrafią się zrównać, a czasem nawet przekroczyć koszty jazdy autem.

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: