Zanim jednak przystąpimy do zakupu, powinniśmy wiedzieć, jaka roślina się w niej znajdzie. Należy zwrócić uwagę na ekspansywność danego gatunku, jego system korzeniowy oraz odporność, np. na przesychanie. Zwróćmy uwagę również na otwory na dnie. W momencie ich barku możemy sami zrobić drenaż z kamieni i żwiru.

Doniczki plastikowe mają te zaletę, że są lekkie, tanie oraz woda tak szybko z nich nie wyparowuje. Do plastikowych donic nadają się rośliny o stosunkowo małym gabarycie, gdyż może nastąpić jej pękanie. Występują w nich mniejsze wahania temperatur, nie przepuszczają one ani powietrza, ani wody, dlatego muszą w nich znaleźć się rośliny wilgociolubne.

Nie możemy tego samego powiedzieć o donicach glinianych. Są one znacznie cięższe, a co za tym idzie – droższe. Jednak są idealne dla dużych roślin. Mogą im zapewnić większą stabilność. Będą wymagały one jedynie częstszego podlewania. Surowiec taki jak glina to materiał przepuszczalny, zwłaszcza dla powietrza. Powietrze z tego rodzaju donic szybko paruje, gleba będzie więc w większości przesuszona. Dlatego do donic glinianych warto dobierać rośliny znoszące stany niedoboru wody oraz okresowe susze. Jedną z wad glinianych pojemników są także białe plamy powstające na skutek wytrącania się wapnia. Są one trudne do usunięcia. Jednakże nie ulega wątpliwości, że gliniane donice, misy bardzo efektownie wyglądają w ogrodzie i pasują do wielu elementów.

Przy wyborze wielkości doniczki nie możemy kierować się zasadą, że im większa, tym lepsza. W momencie wyboru dużej doniczki dla małej roślin – system korzeniowy za bardzo się rozrośnie w stosunku do części nadziemnej. Część nadziemna rośliny nie będzie efektowna.

Najlepszymi roślinami do donic są niewątpliwie rośliny jednoroczne: pelargonie, petunie, surfinie, begonie, fuksje, bacopy, lobelie, sanvitalie, kocanki itp. Z roślin liściastych odpowiednie będą: irgi, berberysy, tawuły oraz trzmieliny. Nadają się także rośliny iglaste o karłowym pokroju, np.: karłowe odmiany świerków, sosen oraz większość bylin. Bardzo efektownie wyglądają zestawienia roślin z grup bylin wieloletnich. Można z nich tworzyć barwne zestawienie kompozycyjne. Niezawodne są również zioła.

Czym kierujecie się wybierając doniczki i donice do swojego ogrodu? Dajcie znać w komentarzu.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak urządzić ogród dla niewidomych?
Następny artykułJakie rośliny na skarpę w ogrodzie?

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here