Ogród Jakie rośliny na skarpę w ogrodzie?

Jakie rośliny na skarpę w ogrodzie?

-

Rośliny o zadarniających pędach możemy wybierać spośród grup krzewów iglastych, krzewów liściastych oraz bylin. Większość z nich ma niewielkie wymagania glebowe i siedliskowe. Dobrze rosną zarówno na słonecznym stanowisku, jak i w cieniu.

Z grupy krzewów iglastych idealne na skarpy są wszystkie odmiany jałowców płożących, jałowców Pfitzera oraz sabińskich. Rośliny te charakteryzują się płożącym pokrojem i silnym wzrostem. Pędy pełzają po ziemi i osiągają szerokość nawet do 3-4 m. Gęste ulistnienie w zależności od odmiany może mieć zabarwienie zielone, niebieskawe lub złocistożółte. Wszystkie jałowce są również polecane do zieleni miejskiej i osiedlowej.

Niezwykle efektownie na skarpie mogą wyglądać również cyprysiki groszkowe „Filifera Nana”, „Filifera Aureovariegata”oraz „Filifera Aurea Nana”. Są to karłowe odmiany o dość powolnym wzroście, ale mogą stworzyć piękne i ciekawe kompozycje roślinne w zestawieniu z innymi roślinami. Ich pędy są sznurowate, często zwisające i cienkie.

Ciekawe aranżacje mogą powstać również przy współudziale karłowych świerków pospolitych „Procumbens” oraz „Nidiformis”. Bardzo popularne na skarpy są sosny górskie, osiągające wysokość ok. 1 m. Wyglądają oryginalnie w połączeniu z niskimi jałowcami płożącymi lub na podłożu z kamieni.

Z krzewów liściastych na skarpach sprawdzają się odmiany irgi poziomej, rozkrzewionej czy Dammera. Liście irg są ciemnozielone, lekko błyszczące. Dodatkową dekoracją prócz białych kwiatów są czerwone, kuliste owoce. Irgi dobrze znoszą cięcie oraz niedobór wody. Niektóre odmiany mogą jednak podczas śnieżnych zim mocno przemarzać. Okrywowe grupy mogą tworzyć Trzmieliny Fortune’a. Są to zimozielone, często płożące krzewy, ze ścielącymi się pędami. Liście mają zabarwienie zielonobiałe lub zielonożółte.

Na mniejsze nachylenia można stosować byliny wieloletnie o płożącym pokroju. Należą do nich Dąbrówki rozłogowe, Gęsiówki kaukaskie, Żagwin ogrodowy, Płomyk szydlasty, Skalnica Arendsa oraz odmiany rozchodników i rojników. Jednak byliny te nie wzmocnią tak skarpy jak krzewy iglaste czy liściaste. Dlatego możemy je sadzić jedynie na mniejszych skarpach lub skalniakach.

Jakie rośliny posadzilibyście na skarpie i dlaczego zdecydowalibyście się akurat na te gatunki? Dajcie nam znać w komentarzu.

Joanna Wołejszo

Joanna Wołejszo – architekt krajobrazu. Właściciel pracowni projektowej ProCentrum zajmującej się projektowaniem ogrodów, zieleni. Współpracowała z Radiem Planeta Fm współtworząc cykl audycji „Ogród Twoich Marzeń”. Fotograf – amator.

 

Nasz specjalista pisze o sobie:

Projektowanie ogrodów jest moją pasją od wielu lat. Pasją, która pozwala mi realizować zamiłowanie do tworzenie piękna wokół nas. Kiedy tworzę projekt ogrodu czuję się zaszczycona, wyróżniona, ponieważ mam niepowtarzalną szansę tworzenia piękna specjalnie dla Państwa - zapraszacie mnie Państwo do siebie, czyniąc autorem Waszego miejsca odpoczynku, relaksu czy zabawy. Wzajemne zrozumienie i moje zaangażowanie dadzą atrybuty niezbędne do stworzenia projektu tak indywidualnego jak jego właściciele.

Cieszę się każdym dniem i staram się wypełnić życie miłymi zdarzeniami.

Prywatnie - żona fotografa i programisty. Fascynują nas podróże, nowe zakątki, egzotyczne krajobrazy i ciekawi ludzie. Poprzez fotografie możemy opowiadać o miejscach, w których byliśmy i chwilach, które wspólnie przeżyliśmy.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

WARTO PRZECZYTAĆ

Co to jest pępkówka i jakie zwyczaje jej towarzyszą?

„Dziecko nieopite – dziecko chorowite”? To przysłowie przyświeca każdej męskiej imprezie, kiedy jeden z kumpli zostaje ojcem. Niektórzy tworzą, że pępkówka odbywa się zawsze, bez względu na to, czy na świat przyjdzie pierwsze, czy dziesiąte dziecko; czy narodzi się syn, czy córka.

Czy aborcja w Polsce jest legalna?

Spór o przerywanie ciąży odżywa w naszym kraju dość systematycznie, z reguły podczas kampanii wyborczych. Od lat (od 1993 r.) jednak nic się w tej kwestii nie zmienia, bo prawo w Polsce dopuszcza dokonania aborcji tylko w trzech konkretnych przypadkach.

Zobacz też

Jak przygotować dziecko na rodzeństwo?

Kiedy nasze życie kręci się wokół jednego, szczęśliwego dziecka jak przygotować go na pojawienie się rodzeństwa? Jak powiedzieć swojemu dziecku, że będzie miał brata lub siostrę?

Czym zajmuje się E100?

Firma E100 jest międzynarodowym dostawcą usług dla firm transportowych. Od ponad 20 lat pomagamy firmom uprościć procesy związane z...

Jak rozmawiać o zaburzeniach osobowości z bliskimi: jak uniknąć stigmatyzacji i jak zbudować zrozumienie dla problemów emocjonalnych

Zaburzenia osobowości są jednym z najtrudniejszych do zrozumienia problemów emocjonalnych. Chociaż nie są one rzadkie, wiele osób nadal nie...

Może Cię zainteresuje: